Таким чином, КМУ хоче запропонувати нові правила розрахунку податкового кредиту по ПДВ, не дивлячись на те що згідно загальному правилу, вказаному в пп. 7.5.1 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР (далі — Закон про ПДВ) податковий кредит по ПДВ виникає за правилом «першої події».<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
В період фінансової кризи для наповнення бюджету хороші всі засоби. Розпорядження № 757 в частині ПДВ забудуть або не збертатимуть на цю норму уваги. Проте якщо податківці почнуть їм керуватися, то приватний підприємець — платник ПДВ (втім, як і будь-який інший платник цього податку — підприємства, установи, організації і т. д.) має повне право ігнорувати Розпорядження № 757. Адже норми останнього суперечать не лише Закону про ПДВ, але і Закону «Про систему оподаткування» від 25.06.91 р. № 1251-XII (далі — Закон № 1251), які мають вищу юридичну силу згідно Конституції України.
Як доказ своєї правоти процитуємо норми законодавства:
п. 11.4 Закону про ПДВ: «Зміни порядку оподаткування податком на додану вартість можуть здійснюватися лише шляхом внесення змін до цього Закону окремим законом по питаннях оподаткування цим податком. У випадку якщо іншим законом, незалежно від часу його ухвалення, встановлюються правила оподаткування цим податком, відмінні від вказаних в цьому Законі, пріоритет мають норми цього Закону. Це правило не розповсюджується на міжнародний договір (угода), згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України».
ст. 1 Закону № 1251: «Ставки, механізм стягування податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита і збору у вигляді цільової надбавки до тарифу, що діє, на електричну і теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів всіх форм власності, і пільги по оподаткуванню не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, окрім законів про оподаткування».
І ще, в Розпорядженні № 757 Кабмін зажадав від податківців створити електронний реєстр осіб, пов'язаних з платниками (засновників, керівників, головних бухгалтерів) податків з вказівкою ідентифікаційних, реєстраційних і інших даних про таких осіб, а також інформацію щодо виконання ними податкових зобов'язань.
Вимога введена перш за все для виявлення операцій із зв'язаними особами, для яких існує особливий порядок обкладення ПДВ.
Текст Розпорядження № 757
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
від 1 липня 2009 р. N 757-р Київ
ДЕЯКІ ПИТАННЯ АДМІНІСТРУВАННЯ ПОДАТКІВ, ЗБОРІВ (ОБОВ’ЯЗКОВИХ ПЛАТЕЖІВ)
1. З метою упорядкування адміністрування податків, зборів (обов’язкових платежів) та податкового обліку платників податків ДПА:
створити електронний реєстр осіб, пов’язаних з платниками податків (засновників, керівників, головних бухгалтерів), на підставі даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців та Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, баз даних органів державної податкової служби, контролюючих та правоохоронних органів із зазначенням ідентифікаційних, реєстраційних та інші даних про таких осіб, а також інформації щодо виконання ними податкових зобов’язань;
забезпечити ведення зазначеного реєстру шляхом внесення до нього перевірених органами державної податкової служби даних.
2. Взяти до відома, що для упорядкування податкового обліку:
платники податку на додану вартість декларують суму податкового кредиту у період виникнення податкового зобов’язання;
у разі встановлення органами державної податкової служби факту виписки податкових накладних, згідно з якими не задекларовано (не сплачено) податкові зобов’язання, обсяг яких за оподаткованими операціями перевищує суму, визначену підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону України «Про податок на додану вартість», реєстрація платників податку на додану вартість анулюється.
Прем’єр-міністр України Ю. ТИМОШЕНКО