Перший заступник голови Комітету ВР України з питань економічної політики С.Осика, відкриваючи комітетські слухання з питань розвитку бухгалтерської професії, зазначив: "без наявності обліку, який відповідає міжнародним стандартам, ми не будемо уявляти, що у нас робиться, ми будемо приречені, скажімо, у кращому разі реагувати на тенденції, які вже склались".
Заступник голови Комітету І.Бєлоусова зупинилась на проблемах бухгалтерської системи. Зокрема, вона зазначила, що "бухгалтерські відділи на підприємствах з облікових відділів перетворились на відділи по оптимізації оподаткування, а бухгалтерська звітність для них відійшла на задній план". <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
І.Бєлоусова вважає, що, законодавчо розмежувавши бухгалтерський та податковий облік наприкінці 90-х років, "ми тим самим нівелювали значення бухгалтерії для підготовки управлінських рішень, зосередивши функції бухгалтера виключно на податковій сфері".
На думку народного депутата, таку практику необхідно усунути, оскільки бухгалтерський облік "часто ведеться досить формально, а фінансова звітність складається з порушенням встановлених правил, оскільки відповідальності за її достовірність практично немає".
На слуханнях наголошувалося, що настав час для створення умов щодо підвищення кваліфікації бухгалтерів на рівні міжнародного визнання цієї професії. Підкреслювалося також, що у рекомендаціях, наданих фахівцями Світового банку в червні 2008 року, Україна продовжує потерпати від дефіциту кваліфікованих кадрів - кількість бухгалтерів і аудиторів належної кваліфікації із знанням сучасних стандартів фінансової звітності є недостатньою для забезпечення вимог ринку.
На засіданні наголошувалось і на низці інших важливих змін, необхідних для приведення системи бухгалтерського обліку в Україні до світових стандартів. Йшлося, зокрема, про необхідність розробки і запровадженні єдиного плану рахунків бухгалтерського обліку, а також впровадження міжнародних стандартів фінансової звітності, як це міститься у вимогах спеціальної стратегії уряду до 2015 року. Наголошувалося й на необхідності модернізації та уніфікації організаційної структури фінансово-бухгалтерської служби в Україні.
Щодо підвищення якості бухгалтерських кадрів учасники засідання погодились з рекомендаціями Світового банку, який пропонує при підготовці кадрів враховувати такі принципи: бухгалтери обов´язково мають мати вищу освіту і не мати судимості.
Обговорювалось під час слухань також питання необхідності створення однакових умов щодо обов´язкового ведення бухгалтерського обліку всіма платниками податків.
Учасники слухань висловились за внесення змін до Закону "Про бухгалтерський обік та фінансову звітність в Україні" стосовно застосування Міжнародних стандартів фінансової звітності певним категоріям підприємств і надання права вибору підприємствам, які не належать до зазначеної категорії, застосування або МСФЗ, або національних Положень (стандартів) бухгалтерського обліку на вибір.
На думку учасників слухань, потрібно вдосконалити систему регулювання бухгалтерського обліку на державному рівні з урахуванням міжнародної практики громадського нагляду за професією та контролю Достовірності звітної інформації. Потребує законодавчого врегулювання, вважають фахівці, й питання створення національної системи підвищення кваліфікації бухгалтерів, спрямованої на адаптацію до міжнародних стандартів.
Джерело: http://portal.rada.gov.ua/rada/control/uk/publish/article/news_left?art_id=148327&cat_id=37486