12 березня він зустрівся в УКУ зі студентами Європейського коледжу (College of Europe, Натолін, Варшава), які мали змогу поспілкуватися з партнером УКУ в рамках лекції на тему "Україна: проблеми трансформації та європейської інтеграції з регіональної перспективи".
Пан Рущишин окреслив головні, на його думку, негаразди українського суспільного й економічного життя. Серед них – неякісна освіта (рівень професіоналізму випускників, як це можуть спостерігати роботодавці, останні кілька років невпинно знижується); небажання молодих фахівців працювати у рідній країні чи рідному місті (57% теперішніх студентів львівських вишів не планують залишатися у Львові після закінчення студій); відсутність у посткомуністичній свідомості більшості українців поваги до приватної власності та ділових ініціатив (бізнесмени не сприймаються як роботодавці, у них бачать лише людей, що збагачуються коштом інших); неефективна, а донедавна й несправедлива пенсійна система, за якої і той, хто успішно пропрацював усе життя, і той, хто "надривався" на роботі лише останні передпенсійні рік-два, отримували від держави таку саму пенсію.
До цього додається загальна "осовєтизованість" державної машини, яка прийняла ринкові стандарти лише "зовні", та відсутність реформ у всіх суспільних сферах, і насамперед у державному управлінні та судочинстві. Сприятливі моменти для цього були як на початку незалежності України, так і після Помаранчевої революції 2004 року. На жаль, їх було втрачено. Проте "це не означає, що ми повинні сидіти й нічого не робити", – зазначає Ярослав Рущишин. Як не дивно, але економічна криза, на думку підприємця, сприятиме реформуванню суспільства, бо змушує шукати вихід із ситуації значно активніше, ніж у часи відносної стабільності.