Автор Ірина Залецька
Більшість орендарів, які винаймають державні і комунальні приміщення, можуть завтра опинитись на вулиці. У Держбюджеті на 2009 рік змінено умови надання комунального і державного майна в оренду. Відтепер навіть попередньо орендовані приміщення мають надавати в оренду лише через конкурс. Підприємці стверджують: це спровокує корупцію і рейдерські захоплення кращих приміщень. Тож уже зараз майже всі організації підприємців спрямовують до Кабміну і Верховної Ради України вимогу скасувати суперечливу статтю закону.
Статтею 73 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" встановлену норму, яка передбачає, що після закінчення строку дії договору оренди орендар, який належно виконував свої обов'язки, бере участь у конкурсі на отримання права оренди державного та комунального майна. До цього на конкурс виставляли тільки вільні приміщення або приміщення, орендарі яких недобросовісно виконували умови договору.
За словами Зеновія Бермеса, голови Асоціації роботодавців Львівщини, у такий спосіб порушується гарантоване Цивільним кодексом України преференційне право орендарів продовжити оренду за умови добросовісного виконання своїх зобов'язань. Щобільше, якщо в орендодавця небуло зауважень до орендаря, то була можливість продовжити договір автоматично.
- У гонитві за наповненням бюджету влада доб'ється того, що орендарі просто перестануть дбати про приміщення. Але це найменша із бід, найгірше те, що це відкриває шлях рейдерству. Тепер, щоб отримати хороше приміщення у центрі міста, рейдерам потрібно лише дізнатися, коли в орендаря закінчиться термін оренди, і запропонувати на конкурсі трохи вищу ціну! Це дуже велике заохочення корупції, - сказав "Пошті" Зеновій Бермес.
Окрім цього, підприємцю потрібно зібрати величезну кількість документів, а конкурсна процедура триватиме від трьох до шести місяців. Як оформляти стосунки з підприємцями, допоки не визначено орендаря на наступний період, теж не зрозуміло. Тож побільшає судових позовів від орендарів.
- Звісно, сильніші підприємці оборонятимуться в суді, але навіть це негативно відіб'ється на їхній діяльності. Оскільки замість того, щоб думати про розвиток свого бізнесу, вони витрачатимуть гроші й енергію на захист прав у суді. Що ж до дрібніших підприємців, то вже зараз ми готові допомогти їм у захисті своїх прав, - наголосив Зеновій Бермес. Він додав, що зараз у понад 450 підприємців Львова закінчилися договори оренди.
Підтримують свого колегу і Комітет підприємців Львівщини, і представництво Держкомпідприємництва у Львівській області.
- Ми цілком на боці підприємців. Зараз Держкомпідприємництво України готує відповідне подання у державні органи влади, - стверджує Ольга Яйко, голова представництва Держкомпідприємництва у Львівській області.
А Комітет підприємців Львівщини, своєю чергою, пропонує взагалі скоротити орендні ставки для підприємців наполовину і продовжити терміни оренди з 1-3 до 3-5 років.
- Львів не є великим промисловим містом, і обороти наших підприємств дуже часто є значно нижчими. Тож зменшення наполовину орендних ставок з боку міста буде суттєвою підтримкою в умовах кризи, - зазначив Ігор Гурняк, голова аналітичної групи КПЛ.
Органи державної і місцевої влади теж не в захваті від пропонованих у законі змін. Адже жодного механізму їх реалізації наразі немає, і зараз вони не можуть ні продовжити термін оренди, ні відмовити, ні провести конкурс.
- У законі є преференційна поправка під час конкурсу для орендарів, які до того винаймали приміщення. Однак як її застосовувати, ніхто не знає. Адже вона суперечить Цивільному кодексу України. Тож ми подали свої пропозиції і Фонд Держмайна України спрямує їх у вищі органи влади, - зазначила Наталія Горлач, голова представництва ФДМУ у Львівській області.
Наразі ж із 504 договорів оренди державного майна 435 потрібно переукласти, переважно це договори із дрібними підприємцями.
Міська влада теж вичікує. За словами Миколи Павліва, в.о. начальника відділу регулювання орендних відносин ЛМР, зараз документи на продовження договорів приймають, однак далі справа не йде: "На рівні держави пропонуються поправки до цього закону, тож потрібно почекати принаймні місяць, щоб їх розглянули, прийняли і надали нам чіткий механізм роботи".