Комітет Підприємців Львівщини

Діалог міської влади та підприємництва бажає кращого

20 лютого в приміщенні Комітету Підприємців Львівщини відбувся круглий стіл асоціацій малого та середнього бізнесу Львова «Впорядкування процесів приватизації та оренди комунального майна, будівництва в умовах кризи». До Вашої уваги короткі тези виступів учасників.

В основі обговорення лежали питання:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

- впорядкування орендних взаємовідносин,

- громадський контроль над діяльністю конкурсних комісій з передачі в оренду комунального майна,

- мала приватизація,

- адаптація процесів будівництва у місті до вимог  Закону України “ Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва ”

- можлива відміна інвестиційного внеску,

- спрощення дозвільних процедур.

Були присутні голови громадських організацій Львова: ГКІТІ «Династія», МГО «Автомобіліст України», Асоціації платників податків, ГО «Я-Львів’янин», Об’єднання підприємницьких організацій Львівщини, Комітету підприємців Львівщини, а також представники Львівської міської ради та голова Представництва Держкомпідприємництва у Львівській області.

На початку зустрічі Ігор Гурняк, голова Аналітичної Групи КПЛ, представив порядок денний Круглого столу та проект резолюції, що пропонувалась до обговорення та прийняття.

Роман Зафійовський, член КПЛ зазначив, що на сьогоднішній день існують дві важливі проблеми:

1.    Економічна проблема – за січень-лютий зменшились проплати оренди підприємцями за оренду комунального майна через зменшення рівня доходів. З метою подолання цієї проблеми необхідно жорстко зменшити  ставки оренди для полегшення тиску на підприємців та для більш повного та своєчасного наповнення бюджету.

2.    Проблема приватизації. Згідно з законодавством кожен орендар має право на викуп орендованого майна. На сьогоднішній день приблизно 50 осіб (Львів) або не укладають договори купівлі-продажу, або не сплачують суми по викупу майна через відсутність кредитування. Необхідно запровадити наступні заходи: при викупі майна підприємець виплачує залишкову суму вартості приватизованого обєкта у термін не 30 календарних днів, а за період в 1-2 роки.

Ярослав Кохалевич, член КПЛ зазначив: «Місто потребує додаткових коштів, а підприємець, на сьогоднішній день, не має додаткового заробітку.  Влада має піти на зустріч, зокрема шляхом зменшення інвестиційних внесків до мінімуму». На його думку, незадовільним є і реагування органів місцевої влади на зміни в загальноукраїнському законодавстві. Зокрема, закон що був прийнятий  26.12.08 не є адаптований міськими органами влади на початок лютого.

Іншою проблемою є виготовлення документів на право власності або оренди земельних ділянок паралельно з виготовленням робочої документації проекту, а не, як це вимагається, на стадії ескізного проектування. Вирішення цієї проблеми спростило б можливість отримання дозвільної документації.

Президент клубу «Династія» Михайло Плєсков наголосив на необхідному доповненні до пункту 2 резолюції, оскільки закон «Про державний бюджет України на 2009 рік» у розріз статті 73 нівелює добрі наміри підприємців щодо реконструкції та удосконалення орендованих приміщень та прилеглих територій. Положення цієї статті суперечать закону «Про оренду державного і комунального майна», Цивільному кодексу України.

Олег Павлишин, голова МГО «Автомобіліст України», вважає, що при підписанні нового договору оренди перевага має надаватись в першу чергу тим особам, хто орендував дане приміщення найдовше.

Теодор Дяків, голова Асоціації платників податків, наголосив, що корінь усіх даних проблем є у стосунках політичного характеру, між владою і підприємцями. На його думку, вплинути на владу з точки зору закону – сьогодні не реально. Необхідно вводити жортскіші норми покарання за порушення законодавства чиновниками. Він зазначив, що такий платіж як інвестиційний внесок у Львові стягується як добровільний платіж у добровільний фонд згідно з відповідною ухвалою Львівської міської влади. На його думку, даний платіж є незаконним, у звязку з відсутністю законодавчого забезпечення його функціонування. Подібними незаконними платежами є: податок на вивіски (що включає необхідність проходження експертизи ваги вивіски на суму 300-500 грн.), пайовий внесок на розвиток водоканалу, тощо.

Зеновій Бермес, президент Асоціації роботодавців Львівщини, погодився із думкою, що у зв’язку із коротким терміном оренди приміщень, підприємцям не вигідно їх покращувати. Здійснені зміни до законодавства є прямим шляхом до рейдерства, вони порушують Цивільний кодекс, оскільки мовчазний дозвіл на продовження оренди вже не діє. Також несправедливою є ст. 73 закону «Про бюджет» щодо добросовісних платників податків. Він також вніс пропозицію щодо терміну договору оренди, який має складати не менше 3-5 років, якщо іншого не пропонує орендар.

Учасники столу зауважили, що даний термін оренди не завжди підтримують підприємці, оскільки при укладенні договору терміном більше трьох років необхідне нотаріальне засвідчення договору оренди і сплата додаткового податку у розмірі 2% від вартості орендованого майна.

Голова ГО «Я-львів’янин» Андрій Антонищак вважає, що необхідно звертатись до депутатських комісій, до Кабміну через експертну раду в Держкомпідприємництві з чіткими вимогами, оскільки влада не чує пропозицій підприємців.

Юрій Сендецький, член ради КПЛ,  наголосив, що влада має створити сервіс для підприємців, а не перешкоджати їх діяльності.  Зокрема, щодо митниці йдеться не про функцію наповнення бюджету, а про якісний сервіс для підприємців.

Представники Обєднання підприємницьких організацій Львівщини підтримали резолюцію круглого столу.

У роботі  круглого столу також взяла участь представник міської влади, а саме департаменту економічної політики, пані Галина Стадницька-Гірняк. У своєму вступі, вона заявила, що присутні на Круглому столі підприємці, на її думку, не є достатньо професійними у даному питанні. Вона наголосила, що продовження терміну оренди на 3-5 років є недоцільним через нотаріальне завірення і сплату податку у 2%.

Пані Стадницька-Гірняк заявила, що інвестиційні внески сплачуються справедливо, згідно з ухвалою  міської ради, за визначеною формулою і ідуть в бюджет міста. Ці внески, за її словами, знаходяться у законодавчому полі. Однак апелювати до закону вона не стала і обмежилась лише ухвалою Львівської міської ради.

Представник міської ради заявила, що сьогодні інвестиційні внески не стягуються, оскільки надалі замість них планується стягувати пайовий внесок. Однак законопроект у даній сфері ще не прийнятий.

Лілія Бойко, член ради КПЛ, зазначила, що сьогодні слід говорити не про зменшення інвестиційного внеску, а про його відміну. Тим більше, що логіки його стягнення у більшості випадків взагалі немає жодної.

Наостанок, голова Представництва Держкомпідприємництва у Львівській області – радник голови Держкомпідприємництва України Ольга Яйко, повністю підтримала резолюцію круглого столу і наголосила на її актуальності.