Комітет Підприємців Львівщини

Реальність чи популізм? Конфронтація чи компроміс?

У Держкомпідприємництві розглядається проект закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перерахування банками іпотечних та інших кредитів і платежів, виданих фізичним особам в іноземній валюті, у національну валюту України". Доречно почути і думку комерційних банків.

Згідно з проектом, якщо кредитний договір укладено в іноземній валюті, банки зобов’язані здійснити перерахування всіх іпотечних або інших кредитів та платежів з погашення основної суми боргу за користування іпотечними або іншими кредитами, виданими фізичним особам в іноземній валюті, у національну валюту України по офіційному курсу гривні до іноземної валюти, встановленому Національним банком України на момент укладення кредитного договору.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

<?xml:namespace prefix = u1 />Держава в особі Національного банку України відшкодовує банкам збитки, понесені внаслідок перерахування всіх іпотечних або інших кредитів та платежів з погашення основної суми боргу за користування іпотечними або іншими кредитами, виданими фізичним особам в іноземній валюті, у національну валюту України по офіційному курсу гривні до іноземної валюти, встановленому Національним банком України на момент укладення кредитного договору.

Залишається встановити, з яких бюджетних чи позабюджетних джерел таке відшкодування буде мати місце? 

Джерело: http://dkrp.gov.ua:8080/control/uk/publish/article?art_id=114837&cat_id=59517

Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко звернувся до парламентського Комітету з питань фінансів і банківської діяльності з обгрунтуванням шкідливості для банківської системи прийнятого у першому читанні законопроекту “Про захист майнових прав громадян у період виходу економіки України зі стану фінансової кризи” (реєстраційний №3459-1).
В АУБ наголошують, що позбавлення банків права на реалізацію застави у разі неповернення іпотечних кредитів напряму відіб’ється на його платоспроможності та можливості забезпечувати виплати по депозитах та проводити розрахунки клієнтів. Крім того, прийняття зазначеної норми спровокує і тих позичальників, що ще обслуговують свою заборгованість, припинити виплати за кредитами.
Також в АУБ відзначають,  що заборгованість за іпотечними кредитами складає понад 110 млрд. грн. при майже аналогічному розмірі сукупного капіталу по всій банківській системі (121,4 млрд. грн.). У разі зупинення обслуговування позичальниками цих кредитів банки змушені будуть визнати збитки та сформувати резерви фактично у розмірі наявного у них капіталу.
Наслідок – повна декапіталізація банківської системи, зупинка діяльності, масові банкрутства банків і втрати їх вкладників і клієнтів.

В АУБ наголошують, що більш прийнятною нормою є аналогічна за змістом (але більш чітко викладена) норма законопроекту “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи” (реєстраційний №3585), якою передбачається “ввести на 2009-2010 роки мораторій на примусове виселення із житла, в якому проживає або зареєстрована фізична особа – іпотекодавець, у разі якщо відсотки за іпотечним житловим кредитним договором сплачуються своєчасно або з максимальною затримкою до двох місяців, а також документально врегульовано питання реструктуризації боргу, на узгоджених з банком умовах”.
Оскільки законопроект №3585 має і інші позитивні норми, направлені на врегулювання проблемних питань банківського та валютного ринку, АУБ пропонує сконцентрувати зусилля на прийнятті цього законопроекту.

Джерело: http://www.aub.com.ua/ua/pressreleases/?_m=publications&_t=rec&id=14826