23 січня п. р. у конференц-залі Комітету підприємців Львівщини відбувся круглий стіл на тему: «Очікуване знищення малого та середнього бізнесу як результат поточної діяльності Верховної Ради та Уряду України».<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
На початку роботи круглого столу Ігор Гурняк, голова Аналітичної Групи КПЛ, зробив коротке представлення пропонованих до розгляду учасників столу постанов та проектів, а також презентував проект резолюції, що мала б стати підсумком роботи круглого столу.
Учасники столу висловили своє бачення змін у середовищі функціонування малого та середнього бізнесу в Україні.
Зокрема, Зеновій Бермес, голова Асоціації роботодавців Львівщини, висловив побоювання, що центральна влада і надалі буде ініціювати прийняття норм, які ускладнюють життя бізнесу. Бізнес має бути згуртованим, має висловити свої думки щодо покращення тих чи інших норм законодавства З іншого боку, на його думку, наявна спрощена система оподаткування уже вичерпала свої можливості.
Володимир Кришталь, голова Асоціації роботодавців м. Борислава та смт. Східниця вважає, що влада має більше співпрацювати з бізнесом.
Ярослав Кашуба, заступник голови обласної державної адміністрації з питань соціальної політики, охорони здоров’я, поліграфії та підприємництва, вважає, що постанова №1118, а також проекти законів № 3518, 3532, 3045 фактично ставлять підприємця в глухий кут. Прийняття проекту закону №3518 призвело б до зменшення обсягів виробництва малого і середнього бізнесу та завдало б йому значної шкоди, а також спричинило б появу нових тіньових схем, загнало б підприємців лише у роздрібний продаж.
Проект закону №3532 також спричинить ріст безробіття серед працівників малих і середніх підприємств. Львівська обласна державна адміністрація відпрацює відповідний лист з проханням додатково розглянути відповідні постанови та законопроекти. Вже звільнений на даний момент колишній голова «Держкомпідприємництва» Костянтин Ващенко підтримував бізнес по усіх зазначених позиціях.
Ярослав Кашуба також зазначив, що в час економічної кризи саме малий і середній бізнес дозволить Україні послабити негативний вплив кризи на економіку.
Регіональний менеджер Західноукраїнської філії Європейської Бізнес Асоціації Марія Мулява наголосила, що повністю підтримує ініціативу Комітету підприємців Львівщини і зазначила, що ЄБА ще у грудні попереднього року подала пропозицію про відміну законопроекту №3045. Першим успіхом бізнесу вона вважає вето президента на закон про зміни у роботі підприємств на базі давальницької сировини. Відміна законопроекту №3518 є другим значним позитивним кроком на користь підприємців.
Президент ГО «Династія» Михайло Плесков підтримав ініціативу щодо проведення зустрічей та круглих столів, зазначивши, що ця співпраця є виключно позитивною. Він висловив побажання, що мають відбуватись зустрічі не лише на рівні бізнес-бізнес, а й влада-бізнес під гаслом: «Бізнес і влада – партнери».
Вікторія Довжик, начальник відділу економічного розвитку ЛМР особливу увагу приділила проекту закону №3532 «Про місцеві податки і збори», зазначивши, що саме вона викликала найбільший спротив підприємництва. В цілому пані Вікторія підтримала необхідність швидкого вирішення проблем, породжених винесеними на обговорення постановами.
У подальшому обговоренні Андрій Чіпко, член комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища ЛМР, член Комітету підприємців Львівщини зазначив, що дані зміни до податкового законодавства перекривають значну частину надходжень до міського бюджету. Андрій Чіпко висловив думку, що зміни у податковому законодавстві взагалі мають відтерміновуватись на час кризи. До того ж він зазначив, що питання обмеження виторгу для фізичних осіб-підприємців у розмірі 500.000 грн. в реальних умовах уже не є таким ефективним, оскільки умови ведення бізнесу суттєво змінились. Тому дані межі мають бути розширені.
Михайло Плєсков зазначив, що, скажімо, у Чехії будь-яка зміна до податкового законодавства вступає в дію через пів року після публікації. Така практика була б позитивною і для українського бізнесу (до речі, згідно з вітчизняним законодавством вона існує, але уряд її не дотримується – довідка АГ КПЛ), з метою кращого планування своєї діяльності.
Володимир Кришталь вважає, що плата за торговий патент у м. Львові у розмірі 320 грн. є безпідставно завищеною. Тому її розмір потрібно переглянути. Він підтримав думку про те, що зміни до податкового законодавства у кризовий період ускладнюють ситуацію у малому і середньому бізнесі і запропонував ввести мораторій на підняття вартості торгових патентів і ставок єдиного податку на період кризи. Крім того, необхідно підвищити прозорість використання бюджетних коштів органами державної влади.
Іншою суттєвою проблемою є відсутність кредитів для підприємців. Зокрема, як зазначив Володимир Кришталь, у м. Борислав, це є чи не найсуттєвішою проблемою. Численні підприємства призупинили свою діяльність у зв’язку з відсутністю кредитування.
Усі учасники зустрічі прийшли до висновку, що подібні заходи необхідно проводити частіше і будувати спільну стратегію порятунку малого і середнього бізнесу.
Підсумовуючи сказане, Микола Ореньчук, голова комітету підприємців Львівщини, зазначив, що комітет готовий оперативно реагувати на зміни у підприємницькому середовищі, готовий до співпраці з іншими асоціаціями бізнесу, щиро дякує партнерським організаціям за активну роботу у круглому столі. Комітет підприємців має намір в судовому порядку захищати інтереси підприємців, що порушуються винесеними на обговорення та схожими законодавчими актами.
Представники асоціацій підприємництва Львівщини та присутні підприємці в ході обговорення підтримали резолюцію та поставили свої підписи під її текстом.