Попри численні обіцянки влади, міська рада досі не винесла ухвали про розміщення малих архітектурних форм. Уже з 1 січня значний відсоток підприємців може опинитися поза законом, оскільки вони мають продовжені дозволи та договори оренди лише до кінця цього року. Розмова з Андрієм Чіпком – про те, як влада планує вирішувати цю проблему, а також про новий проект ухвали щодо діяльності МАФів, який міська рада може затвердити вже наступного тижня.
– Пане Андрію, чому так довго розробляють положення, що регулюватиме діяльність підприємців, які є власниками МАФів? Його мали затвердити ще в жовтні 2006-го. Коли нарешті ухвалять?
– Складно говорити про те, що положення мали ухвалити саме в жовтні минулого року, адже лише у вересні 2006-го почала працювати міська рада в новому складі. Я опікуюся питаннями впорядкування МАФів у Львові від лютого цього року. Деколи хочеться кинути все це. Не тому, що я опустив руки, а тому, що постійно виникають нові й нові непорозуміння з підприємцями. Відтоді, як ми почали працювати з ними, депутати міської ради винесли дві ухвали. Їхній текст ухвалили такий, який ми погодили з підприємцями. Жодного разу не було, що ми говорили одне, а робили інше. Тому не розумію цих претензій.
Одна річ – процес затягнувся через зміну депутатського корпусу. Однак такі документи мають розробляти представники виконавчих органів, тобто відповідні управління міської ради. Це їхня робота. Якби вони це зробили добросовісно, то цього питання зараз не було б. Мабуть, провина всіх попередніх виконавців у тому, що вони довели ситуацію до такого стану, адже фактично все зібралося за останні 15 років. Звісно, з одного боку, треба було встановлювати МАФи, проте не можна було доводити ситуацію до такого стану.
Ми були готові винести проект ухвали на минуле пленарне засідання сесії міськради, що відбулося 29 листопада. Адже я міг просто зачитати на сесії критерії встановлення МАФів, які пропонувала виконавча влада, і зауваження до них, які висловили підприємці. Ці зауваження внесли б і ми поставили б на цьому крапку. Але підприємці попросили не виносити цього питання на сесію.
– Водночас цікава ситуація: вранці у вівторок (минулого тижня) підприємці дали прес-конференцію, на якій озвучили свої претензії. В обід ми з ними сіли за стіл переговорів – і в них уже не виникало ніяких питань. Проблема в тому, що від підприємців ходить на спільну комісію декілька уповноважених осіб. А коли з’являється нова людина – з’являються й нові питання. Ситуація змінюється мало не щодня. Мені складно пояснити, чому людина спершу має одну позицію, а потім змінює її.
Мене здивувала прес-конференція підприємців, яку вони провели минулого тижня. Адже тиждень перед тим ми обговорили все, в них не було жодних зауважень до тексту проекту ухвали. Були питання лише до додатків до ухвали. Один із них – правила розміщення МАФів. Ці правила ми прийняли за основу 5 липня й погоджували з підприємцями.
– У багатьох підприємців дозволи та договори оренди закінчуються наприкінці грудня. Що їм робити? Чи планує міська рада зменшувати кількість МАФів у Львові?
– Для тих, хто нині має всі дозволи, ми, вочевидь, автоматично продовжимо договори оренди до серпня або до моменту затвердження перспективної схеми.
Щодо скорочення кількості кіосків у Львові, то в нас є такі думки. Але навіть якщо буде скорочення, воно має відбутися звичайним природним шляхом. Ми провели інвентаризацію МАФів. Планували вже почати працювати над перспективною схемою розміщення МАфів (схема, згідно з якою визначать, де вони мають стояти в місті). Але не можемо розпочати її розробку доки залишаються справи, які “зависли” у виконавчих органах, тобто доки діють мораторії.
Ухвалою №995 у липні ми узаконили 400 МАФів, які, по суті, були незаконними. Цим документом зобов’язали виконавчі органи видати людям договори оренди на землю та дозволи на ведення діяльності. А багато підприємців тривалий час не мали всіх необхідних документів. Люди реально працювали, а місто від того нічого не мало. Водночас є такі, які отримали дозвіл оренди, але йшли законним шляхом і, підпавши під дію мораторію, нічого не встановлювали, оскільки не мали відповідного дозволу. Може виникнути ситуація, коли людина два роки сплачувала за землю, нічого там не будувала, а зараз може не потрапити в перспективну схему розміщення МАФів. Хіба це справедливо? Тому в нову ухвалу ми запишемо зобов’язання розглянути всі справи, які “зависли” через дію мораторію. Скасуємо свої попередні ухвали, а з дня винесення нової тимчасово заборонимо приймати документи, що стосуються встановлення нових малих архітектурних форм. Це потрібно, щоб упродовж розроблення перспективної схеми в місті не з’явилися нові кіоски.
– Розкажіть, будь ласка, докладніше про перспективну схему, яку плануєте розробити.
– Будемо розробляти її на базі новоприйнятих критеріїв і результатів інвентаризації. Перспективна схема відрізняється від інвентаризації тим, що до останньої потрапили всі кіоски, навіть ті, які працюють без дозволів і підлягають зносу. Зноситимуть і ті кіоски, котрі розміщені в невідповідних місцях. Думаю, насправді знесуть небагато, адже ухвали дали нагоду підприємцям легалізуватися. Тому знесуть передусім МАФи тих, хто не скористався цією нагодою.
Перспективна схема, яку ми розробимо, буде в електронному вигляді на сайті міської ради. Будь-хто зможе з нею ознайомитися. Це абсолютно прозорий механізм. Жоден чиновник уже не зможе сказати підприємцеві, мовляв, я тобі дам або не дам місце під МАФ. Усе дуже просто: це місце або буде передбачено для цього, або ні. Я пропоную такий варіант: ми проголосуємо схему, і далі депутати не займатимуться цим питанням, доки не назбирається пакет питань. Тоді коригуватимемо схему. Але ми дуже прискіпливо до цього ставитимемось. Я за те, щоб цивілізувати наше місто. Адже той хаос кіосків, який зараз бачимо на певних вулицях, особливо магістральних, не є нормальним.
– Відповідно до проекту ухвали, плануєте запровадити в місті нові критерії розміщення МАФів. Розкажіть про них.
– Особливої відмінності між тим, що було й буде, – немає. Насправді в попередніх ухвалах не було прописано чітких критеріїв. Маючи чіткі правила, законодавець зможе контролювати виконавця. Раніше просто переписували низку пунктів із державних нормативних актів. Але самоврядування у Львові для того, щоб створювати правила, а також вимагати їх дотримання. Розробляючи критерії, ми не вигадували нічого нового, лише виписали певні містобудівні й архітектурні обмеження.
– Чи впроваджуватиме міська рада уніфікований вигляд МАФів, як планувала раніше?
– Нині стоїть питання відповідності зовнішнього вигляду МАФу типовому затвердженому вигляду для відповідної містобудівної зони. Виконавчі органи мали провести конкурс і вибрати вигляд МАФу, який найбільше підходив би для тієї чи іншої містобудівної зони. Ми пропонували три містобудівні зони: історична забудова, магістральні вулиці та внутрішньоквартальна забудова. На жаль, виконавча гілка влади не провела конкурсу на типовий МАФ для кожної містобудівної зони. Можливо, буде й такий пункт: якщо в підприємця гарно розроблений проект МАФу, то його не доведеться змінювати.
Розмовляла Мирослава Іваник "Львівська газета"