Комітет Підприємців Львівщини

Чуже? Отже, наше!

Цього року підготовка до міжнародного – вже сьомого – Економічного форуму припаде на пік виборчої кампанії.

Однак заступник голови ЛОДА Валерій П’ятак запевняє, що форум відбудеться і підготують його якісно. “Форум буде. Незалежно від погодних умов, незалежно від політичної ситуації. Він відбудеться, як завжди, в перші тижні жовтня. Цього року присвятимо його тематиці Євро-2012”, – розповів він “Газеті”. Футбольна тематика та розробка інвестиційних пропозицій у новому форматі – ідея, безперечно, вдячна. Щоправда, одне “але” – ідея ця не належить ані місту, ні ЛОДА. І консультантів, які запропонували цю концепцію, влада просто зігнорувала. Не забувши запозичити ідею та приписати собі її авторство. Однак про все за порядком.

Стандартно цей захід організовують за таким сценарієм: ЛОДА патронує форум, залучаючи підприємства з міст і районних центрів області. У свою чергу, долучаються Торгово-промислова палата й організація “Гал-Експо”, які забезпечують надійний представницький рівень та організовують саме проведення форуму. Здавалось би, ця схема мала б працювати – однак наразі вислів “інвестиційний дощ” для Львівщини є радше штампом, а не метафорою справжньої економічної ситуації. Цього року в конкурсі на головного підрядника-організатора VII Міжнародного економічного форуму взяли участь три організації: “Гал-Експо”, Торгово-промислова палата та громадська організація “Спілка консультантів “Експерт-група”. Щоправда, сам конкурс оголосили, не дотримавши всіх правил. Зокрема, “Експерт-група” дізналася про його проведення випадково, хоча насправді інформацію мали розмістити на інтернет-сторінці ЛОДА, розповів голова адміністративної ради “Експерт-групи” Андріян Фітьо.

Водночас “Експерт-група” неодноразово пропонувала свою допомогу в організації форуму, скерувавши свої пропозиції в ЛОДА. Однак консультанти не отримали жодної відповіді, здавалося, ніхто не читає листів. Прохання ж ознайомитися з пропозиціями інших учасників конкурсу теж не мало успіху. 11 травня пан Фітьо отримав відповідь, що конкурсна комісія визнала конкурс таким, що “не відбувся”.

Що ж пропонувала “Експерт-Група”? Цитуємо проект, який довго гуляв стінами влади. “Маючи чітке бачення ролі міста Львова в майбутньому, ми можемо використати проведення Євро-2012 як засіб промоції території. З метою більш активної промоції території як ділового центру пропонуємо VII Економічний форум та інвестиційний ярмарок провести під гаслом “Євро-2012. Футбол, інвестиції, розвиток”. Нічого не нагадує?

Власне, навіть якщо ідея сумістити економічний форум із Євро-2012 прийшла одночасно в голови “Експерт-Групи” та міських і обласних посадовців (цього, звісно, не можна виключати), то чому вони так уперто відхрещуються від допомоги “Експерт-Групи”, якщо їх пропозиції дуже схожі?

Тим часом “концепцію цього форуму вже відпрацював організаційний комітет, внесено акценти на ініціативі міста Львова презентувати ті об’єкти, які будуть цікавими з огляду на Євро-2012", – розповідає Валерій П’ятак. Цікаво, що ще раніше в телефонній розмові з журналістом “Газети” начальник управління інвестиційної політики та зовнішньоекономічної діяльності ЛОДА Ганна Олексюк підтвердила, що цього року презентуватимуть більше місто, ніж область, і що проект цей розробляють спільно. На запитання, хто був автором ідеї поєднати економіку та футбол, В. П’ятак відповів, що “це спільна ініціатива ЛОДА та міської ради. Ми розуміємо, яка проблема найбільш актуальна сьогодні, і повинні акцентувати на ній”.

Хто ж готуватиме цей форум? Як розповів Валерій П’ятак, “обрано незалежну спеціалізовану компанію, яка має досвід у проведенні форумів і конференцій такого рівня. Вона презентувала попередній проект програми форуму, оргкомітет ознайомився з нею й погодив. Це київська структура, яка запропонувала відповідний формат. Наша роль – у допомозі та підтримці інвестиційних проектів і програм. Компанія братиме на себе завдання запросити інвесторів, девалоперів, корпорації, які могли б бути зацікавлені в тих чи інших проектах. Основне завдання форуму – зробити маркетингові заходи Львівщини і Львова, і презентувати Львів як місто проведення Євро-2012. Під такою тезою форум проводитимуть уперше, і він буде не лише під патронатом ЛОДА, але й профільних міністерств, зокрема: Міністерства молоді та спорту, Мінбуду та регіонального розвитку, а також ФІФА тощо”. Шкода, що в такій великій і поважній компанії не знайшлося місця для “Експерт-Групи”, яка безкоштовно намагалася презентувати свої ідеї та пропозиції, керуючись таким непопулярним нині почуттям, як уболівання за долю Львова.

Як розповів Андріян Фітьо, практично жодний проект організації, запропонований владі, не отримав схвалення. Тим часом бізнес-структури, серед яких навіть комерційні банки, працюють з організацією у сфері консалтингу, не забуваючи платити за ці послуги. Водночас консультанти з подивом знаходили елементи своїх проектів у документах, що їх видала влада, звісно ж, без вказівки про авторство. Ідея – то й ідея, хіба за неї ще й платити треба?..

Залишається лише сподіватися, що київська структура (її назви пан П’ятак не пригадав) допоможе підвищити ефективність форуму. Адже проекти, які успішно реалізовано, можна перерахувати на пальцях. І міні-опитування серед підприємців засвідчило, що нічого надзвичайного від Економічного форуму вони не очікують. Аби відбувся – і то вже краще, ніж нічого. “Безумовно, будь-який форум, на якому в позитивному аспекті бодай трошки йдеться про Україну, потрібний. Хоча б з огляду на те, що до нас приїде багато людей, які вперше побачать Львів”, – пояснює Юрій Сендецький, голова Комітету підприємців Львівщини. Водночас Олег Мацех, керівник підприємства “Інспе”, говорить, що не брав участі в таких заходах. “Організація схожих заходів має відбуватися на зовсім іншому рівні. Такі інвестиційні проекти необхідно краще вивчати й удосконалювати. Не створено критеріїв, за якими підприємці могли б брати участь у проекті, а на звичайну виставку може потрапити і просте мале підприємство, і гігант. Тож інвестори не можуть зосередити свою увагу для подальшої співпраці, все проходить на рівні зустрічей і знайомств, а потім не розвивається. Аби такий проект давав результати, потрібно змінювати його організацію”, – говорить він.

Щоб уникнути звинувачень в упередженості, побіжно глянемо на економічні проекти, які мали здійснити за останні три-чотири роки. Нафтопереробний завод у Бродах – проект “БродиАгроОйл” – мав принести в область мільярдні інвестиції. Щоб підписати меморандум про наміри, до Львова завітав особисто Віктор Ющенко. Але... Досі немає постанови Кабінету Міністрів України про затвердження вибору земельної ділянки для його спорудження. А обіцяли, що вже 2008-го завод перероблятиме щорічно вісім мільйонів тонн нафти, на “БродиАгроОйл” мали працевлаштуватися близько 45 тисяч мешканців Львівщини (власне, дані різних джерел абсолютно відмінні).

Тепер про менші проекти. 2004 року обіцяли прихід виробника китайських мопедів Ypbike, а в Яворові китайська фірма “Сіньдун” мала розпочати виробництво телевізорів нового покоління. Зрештою, знайти перелік усіх проектів та обіцянок не надто важко, як і порівняти, яку частку їх утілено. Залишається сподіватися на киян – раптом вони допоможуть зняти “віночок безінвестиційності” з Економічного форуму.

Вікторія Петрущак, "Львівська газета"

http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2007/07/06/24596/