Член постійної депутатської комісії архітектури, містобудування й охорони історичного середовища Андрій Чіпко вважає, що до розташування МАФів не можна підходити лише з погляду економіки, передусім потрібно зважати на архітектурну складову питання. Ситуація з МАФами у Львові особливо загострилася. Підприємці не задоволені проектом положення, яке пропонують ухвалити в міській раді. Та й самі депутати вважають, що воно потребує доопрацювання.
– Як ви можете оцінити ситуацію, що склалася з МАФами? Які її причини?
– Сьогоднішня проблема з МАФами не є проблемою одного дня. Вона “назбирувалася” щонайменше останні десять років, відколи було дозволено мале підприємництво. На мою думку, найважливіша помилка, яку допустили і яка призвела до загострення ситуації, – це неправильний підхід до зазначеного питання. До нього підійшли лише з позиції економіки, що в корені неправильно. Навіть у самій назві – мала архітектурна форма – закладено поняття архітектури. А для Львова це ключове поняття. Крім того, є також потреби мешканців, на них не можна не зважати. Не можна говорити, мовляв, має залишитися, наприклад, 20% МАФів. Має залишитися стільки, скільки потребує місто. Проте щоб визначити це, необхідно розробити відповідну концепцію, яка дала б відповідь на питання, що місто хоче отримати, як-от додаткові послуги, нові елементи благоустрою тощо.
– У міській раді підготували проект нової ухвали про МАФи, однак багато підприємців не задоволені нею. Як ви оцінюєте цю ухвалу? Її позитиви та слабкі сторони?
– Зазначене положення спрямоване на спрощення процедури, щоб підприємці могли отримувати дозвіл через адміністратора дозвільного офісу. Це правильний крок, але не до кінця продуманий, оскільки сама процедура проходження доволі складна, незрозуміла й не завжди прозора, що може призвести до зловживань. Окрім того, було багато зауважень із боку різних структур, зокрема з Державного комітету підприємництва. Претензії стосуються і тривалості процедури отримання дозволів, оскільки люди не повинні довго чекати. І ще, я вже про це говорив, положення розробляли тільки з позиції економіки й не взяли до уваги архітектурного аспекту. Ще 4 вересня 2006 року Міністерство архітектури і будівництва України розробило методичні вказівки щодо розміщення малих архітектурних форм для розробки схожих положень. Але під час розробки цього проекту їх зовсім не врахували. У мене таке враження, що розробники взагалі не бачили тих вказівок. Пропозиції нашої комісії ми виклали в додатку до протоколу, який передали у виконавчі служби. Перша пропозиція – спрямувати це положення на доопрацювання як таке, що не відповідає багатьом вимогам чинного законодавства та є занадто складним для виконання. Можна вважати, що його вже спрямували. У п’ятницю питання МАФів мали розглядати на виконкомі, проте до нього не дійшли. На наступному пленарному засіданні розглянуть питання, яке нині дуже хвилює всіх підприємців, котрі мають справу з МАФами, – продовження терміну чинності договорів. Для тих, у кого він закінчується або вже закінчився, але всі документи в порядку, дозвіл продовжать до 1 грудня цього року.
– Яке вирішення проблеми розташування МАФів бачить ваша депутатська комісія?
– Треба системно підходити до цього питання. Наша позиція ґрунтується на тому, що Львів – місто стратегічне, місто, яке планує мати левову частку свого прибутку з туризму. Відповідно, не маємо права руйнувати таку золоту жилу своїми неправильними кроками. Зокрема, в центральній частині міста має бути найдорожча оренда та найжорсткіші умови, оскільки кожен підприємець розуміє: тут він може найбільше користати. У центральній частині Львова мають бути жорсткі вимоги до зовнішнього вигляду. Щодо того, який саме буде зовнішній вигляд, є дві думки: або дерев’яні кіоски, які вже давно стоять у центрі та гармонійно “прижились”, або буде проведено конкурс на розробку нових типових малих архітектурних форм.
Друга зона розташування МАФів – магістральні дороги та вулиці, які також є обличчям міста. Ми не можемо захаращувати його. На Заході є така практика: при дорогах кіоски розміщують лише на зупинках. Це питання еволюції підприємництва, змін в економіці, які не відбуваються відразу. Але ми хотіли б оголосити конкурс на встановлення на магістральних дорогах однакових зупинок із кіосками в комплексі. Підприємці повинні з розумінням поставитися до того, що їм доведеться довести свої МАФи до типового вигляду, який затвердять на конкурсі, адже всі хочемо бачити наше місто гарним.
Найбільше волі для підприємців буде на встановлення МАФів у третій зоні: у спальних районах і на внутрішньобудинкових територіях. Часто вони недостатньо забудовані необхідними закладами торгівлі та побутових послуг для населення. Там ситуація змінюватиметься з огляду на появу великих супермаркетів. Місця розташування МАФів у цій зоні, очевидно, визначатимуть, зважаючи на ситуацію. Ми не можемо порушувати права підприємця, відтак там, мабуть, найбільше збережеться нинішня схема. Крім цього, є мікрорайони, які потребують більше МАФів для життєдіяльності, наприклад, Рясне-2. Це питання слід вирішувати на рівні ринкових відносин, а не адміністративного впливу. Зокрема, вже є приклади відмови від земельних ділянок, оскільки це стає невигідно.
Ці три зони буде по-різному оцінено і в архітектурному, й у фінансовому контексті. Такий підхід має бути зрозумілим для кожного підприємця. Необхідно чітко визначити місця встановлення кіосків, щоб їх не розміщували там, де цього не можна робити. Наприклад, де забороняє ДАІ, де проходять теплотраси чи газогони тощо. Звісно, це буде складна робота для міської ради, оскільки департамент містобудування обмежений у працівниках. Можливо, самі підприємці зможуть долучитися до розроблення схеми, зокрема, фінансово.
– Розкажіть, будь ласка, яка ситуація з дозволами на літні майданчики?
– У четвер на сесії міської ради буде порушено питання про термінову видачу дозволів на літні майданчики, оскільки літній сезон уже зовсім скоро. Проблема з літніми в тому, що в положенні їх зазначено як малі архітектурні форми. Це неправильно. Такі майданчики є сезонними, крім того, багато з них – щоденного демонтажу. Ми пропонуємо дозволити літні майданчики лише при стаціонарних об’єктах харчування: ресторанах, барах тощо. Причина дуже проста: потрібно, щоб були необхідні санітарні умови та відповідні умови зберігання продуктів, які реалізують. У нас є достатньо стаціонарних об’єктів. Мусимо йти до того, як це є в Європі. Можуть бути і виїзні літні майданчики, але тільки на період певних свят, наприклад, на День незалежності, чи на якийсь фестиваль. Пропонуємо автоматично надати дозволи тим підприємцям, які вчасно подали документи. Якщо є стаціонарний об’єкт, то питань узагалі не мало б виникати.
– Чи демонтуватимуть найближчим часом МАФи, і які з них підпадають під демонтаж?
– Не хотів би бути категоричним. Я не прихильник адміністративних методів, але того, хто систематично порушував закон, не мав потрібних дозволів, не платив податків, слід покарати. Підприємці не мають права вимагати дотримання закону від чиновників, а самі порушувати його. Проте в кожному випадку потрібно підходити індивідуально. Серед наших пропозицій є й така, що поки напрацьовуватимемо нові принципи, виконавча служба має з’ясувати ситуацію в місті, зокрема, виявити незаконні МАФи. Але це потрібно зробити дуже обережно, з докладним вивченням кожної ситуації.
Розмовляла Мирослава Іваник, «Львівська газета»