Учора підприємці навіть оприлюднили офіційне звернення щодо цього.
Проте несподівано для бізнесменів виявилося, що попереднього дня, себто в середу, 16 серпня, своїм новим розпорядженням Андрій Іванович скасував розпорядження від 3 травня, спираючись на ухвалу міської ради від 13.07.2006 р. з аналогічною до травневого розпорядження назвою.
Але “хід на випередження”, яким можна вважати цей документ, схоже, матиме інший ефект, аніж той, якого очікував насамперед міський голова, ставлячи на ньому свій автограф.
Незаконна заборона?
Розпорядженням від 3 травня Андрій Садовий наклав мораторій не лише на видачу висновків на розміщення нових малих архітектурних форм (МАФ), окремих магазинів, об’єктів громадського харчування, розміщених у павільйонах, а й на видачу документів дозвільного характеру “до затвердження генерального плану м. Львова”.
Аргументація рішення була простою: “Культурне місто Львів перетворилося на місто кіосків і базарів”. Ба більше, МАФ росли, як гриби, проте більшість із них зводили незаконно. Відповідно, міський голова підписав документ, який, на його думку, мав би вирішити гостру проблему з недобросовісними підприємцями та питання благоустрою.
Однак під ударом мораторію опинилися й ті підприємці, які справно поповнювали міську скарбницю, сплачуючи всі необхідні кошти, щоб безперешкодно вести свій бізнес.
Власне, саме вони виявили в розпорядженні міського голови два порушення.
Перше: розпорядження А. Садового від 3 травня 2006 року є регуляторним актом. Однак документ не пройшов необхідних регуляторних процедур. Про це свідчить бодай те, що у відповіді начальника управління промисловості та підприємництва ЛМР на звернення КПЛ ідеться, що цей регуляторний акт “не зареєстрований в управлінні... й через наше управління не оприлюднювався”. Цікаво, що в управлінні, яке безпосередньо пов’язане з діяльністю підприємців, нічого не знають про документ, який стосується тих-таки підприємців і є чинним уже три місяці. До того ж, не відбулося громадських обговорень щодо ухвалення зазначеного регуляторного акта, як це передбачає законодавство.
Друге порушення: Закон України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності” не передбачає права дозвільних органів запроваджувати “мораторії” чи інші заборони на видачу, а тим паче – прийняття до розгляду, матеріалів для видачі документів дозвільного характеру. Тож КПЛ звернувся до прокурора міста Львова з вимогою опротестувати розпорядження пана Садового від 3 травня.
Місяць туди, місяць сюди...
Як з’ясували, 13 липня на засіданні сесії Львівської міської ради депутатський корпус таки відкорегував розпорядження міського голови. Відтак ухвалили “продовжити термін дії договорів оренди землі на розміщення МАФ для здійснення підприємницької діяльності до 31.12.2006 р., упорядкувати інші документи, що посвідчують право на земельну ділянку, термін дії яких закінчується у 2006 році, та надавати в установленому порядку дозволи на розміщення літніх майданчиків для підприємств громадського харчування терміном дії до 30.11. 2006 р”.
Словом, заборона почала стосуватися лише встановлення нових МАФ. Але це мало втішило тих підприємців, яким продовжили договори, адже, за їхніми словами, впродовж більш ніж трьох місяців утрачено чималі кошти. Попри скасування розпорядження, головне запитання: “Якщо розпорядження від 3 травня визнають незаконним, хто компенсує ці збитки?” – залишилося. Ба більше, підприємців дивує, що міський голова скасував своє розпорядження лише через місяць після проведення сесії.
– Дивний збіг, що пан Садовий підписав нове розпорядження за день до того, як ми оприлюднили заяву, – прокоментували ситуацію в секретаріаті КПЛ. – Часом не “заднім числом” він це зробив? Цікаво, чи це розпорядження пройшло відповідні процедури, на відміну від попереднього? Словом, запитань значно більше, ніж ми отримуємо відповідей.
Сам Андрій Іванович каже, що видане в травні розпорядження “було на часі”.
– Львів справді перетворився на місто кіосків і базарів замість того, щоб бути містом готелів і виставкових центрів, – зазначив він у коментарі “Газеті”. – Дуже часто з тих кіосків і базарів не надходило жодної копійки до міського бюджету. Це розпорядження було тимчасовим, і після сесії логічним виглядає скасувати його. Проте варто зазначити, що ухвала має вищу юридичну силу, ніж розпорядження, тож, відповідно, сама собою врегулювала ситуацію. А не підписав нового розпорядження про скасування попереднього через те, що саме період відпусток. Тому й вийшла така затримка.
За словами міського голови, в період чинності розпорядження міський бюджет нічого не втратив.
– За цей час ми не закрили жодного кіоску, який функціонував офіційно, – зауважив він. – Усі кошти, які сплачували до бюджету, сплачують далі. Бюджет не втратив нічого. Міська рада боролася лише з тими, хто працював незаконно.
Роман Винарівський, http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2006/08/18/17730/