Комітет Підприємців Львівщини

Відчуйте різницю

Пропонуємо до Вашої уваги висновки тимчасової комісії Громадської колегії при ДПА у Львівській області з питань ПП «Аптечний склад «Данфарм»

У розгляді питань окрім членів комісії також взяли  участь:
В.о. директора ПП «Аптечний склад «Данфарм»» Ростислав Говзан;
Юрисконсульт ПП «Аптечний склад «Данфарм»» Ольга Козлова;
Начальник юридичного управління ДПА у Львівській області Парпан Ліля Михайлівна;
Начальник управління зв’язків з громадськістю, ЗМІ та масово-роз’яснювальної роботи ДПА у Львівській області Атаманенко Л. М.;
Начальник ДПІ у Залізничному районі м. Львова Любенко Сергій Дмитрович;
Начальник юридичного відділу ДПІ у Залізничному районі м. Львова Шиба Л. П.;
Начальник відділу обліку та звітності ДПІ у Залізничному районі м. Львова Омелюх Л. І.;
Завідувач сектора адміністрування платежів за землю, ресурсних (рентних) та неподаткових платежів Мохунько Т. І.  

Комісія прийняла до уваги пояснення посадових осіб ДПІ у Залізничному районі м. Львова, що повернення помилково сплачених податків відбувається по процедурі виконавчого провадження у примусовому порядку через Держказначейство на підставі наказу господарського суду і звернення податкового органу. Однак, чинне законодавство передбачає процедуру отримання наказу господарського суду лише стягувачем (у даному випадку - ПП „Аптечний склад „Данфарм”), тому залишається незрозумілим яким чином цей наказ мав би опинитися у ДПІ Залізничного району м.Львова.


Більше того, на противагу поясненням працівників ДПІ, комісія встановила, що посадові особи ДПІ у Залізничному районі міста Львова були зобов’язані внести відповідні відомості до картки особового рахунку платника податку ПП «Аптечний склад «Данфарм» безпосередньо на підставі постанови Львівського апеляційного господарського суду незалежно від того, було отримано платником податків наказ на примусове виконання судового рішення, що набрало законної сили, чи ні, що підтверджується наступним:


Станом на час розгляду справи Львівським апеляційним господарським судом за позовом ПП «Аптечний склад «Данфарм», набранням постановою апеляційної інстанції законної сили, порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби врегульовувався «Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), що надходять до бюджетів та до державних цільових фондів», затвердженою наказом ДПА №342 від 03.09.2001р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.10.2001р. за № 887/6078.


 Відповідно до вказаної Інструкції одним із документів, на підставі якого проводиться облік платежів до бютжету шляхом занесення інформації про податкові зобов'язання платника до бази даних (Розділ 2.), є постанова господарського суду. Згідно п. 2.3.3 цієї Інструкції документи, що надходять від судових органів, реєструються у структурному підрозділі, до функцій якого входить реєстрація зазначених документів, та з відміткою про реєстрацію направляються до підрозділів приймання та обробки податкової звітності, де розносяться до електронної бази податкової звітності і формуються у електронні реєстри. Електронні реєстри нарахованих сум передаються підрозділам обліку і звітності для внесення нарахованих сум платежів до карток особових рахунків платників податків”.
Як видно з цитованих норм законодавчого акту, обов’язкового до застосування органами державної податкової служби, в тому числі Державною податковою інспекцією в Залізничному районі міста Львова, отримання органом державної податкової служби постанови господарського суду є достатньою та безумовною підставою для внесення відповідних відомостей в картки особових рахунків платників податків. При цьому не вимагається виконання платником податку будь-яких додаткових дій, як от: отримання наказу на примусове виконання рішення суду, подання його до виконання, порушення виконавчого провадження, подання будь-яких заяв до органу державної податкової служби. Не звільняє від виконання цього обов’язку органів державної податкової служби України навіть оскарження будь-ким з учасників процесу постанови апеляційної інстанції в касаційному порядку.


Виходячи з викладеного вище, комісією встановлено порушення посадовими особами Державної податкової інспекції в Залізничному районі міста Львова своїх обов’язків в частині внесення відомостей про надмірну сплату податкового платежу до картки особового рахунку ПП «Аптечний склад «Данфарм» на підставі постанови Львівського апеляційного господарського суду від 29 червня 2005 року.


З огляду на вищенаведене, після детального перегляду матеріалів переписки ПП „Аптечний склад „Данфарм” та ДПІ у Залізничному районі м.Львова після набрання чинності постанови Львівського апеляційного Господарського суду по справі №5/3016-19/366 щодо повернення помилково сплачених податків в розмірі 23952 грн. та 359,28 грн. держмита, заслухавши представників ПП „Аптечний склад „Данфарм” та представників  ДПА у Львівській області та ДПІ у Залізничному районі м. Львова тимчасова комісія зробила наступні висновки:

Висновок 1. Комісія виявила, що господарський суд Львівської області не виконав постанови Львівського апеляційного господарського суду від 29.06.2005р. щодо видачі стягувачеві відповідного наказу, чим порушив його законні права.


Комісія рекомендує ПП „Аптечний склад „Данфарм” звернутися із скаргою на дії судді Господарського суду Львівської області щодо невиконання ним доручення, викладеного у п.5 постанови Львівського апеляційного суду від 29.06.2005р., оскільки відсутність наказу не дає можливості ПП „Аптечний склад „Данфарм” звертатися до органів державної виконавчої служби з заявою про примусове виконання рішення суду.

Висновок 2. Комісія встановила факт невиконання посадовими особами ДПІ в Залізничному районі своїх обов’язків згідно Інструкції, затвердженої наказом ДПА №342 від 03.09.2001р. у вигляді невідображення у картці обліку платника податків помилково і надмірно сплачених коштів, згідно рішення Апеляційного господарського суду від 29.06.2005р. Виконання вимог Інструкції було б фактичним виконанням постанови суду і дозволило б ПП „Аптечний склад „Данфарм” не сплачувати відповідний податок у наступних періодах і не застосовувати процедуру примусового стягнення помилково сплачених коштів через Відділення Державного казначейства.


Комісія рекомендує ПП „Аптечний склад „Данфарм” звернутися з чіткою заявою до ДПІ у Залізничному районі м.Львова з вимогою повернення помилково сплачених податків..
Комісія рекомендує ДПІ у Залізничному районі м.Львова, при розгляді заяви від ПП „Аптечний склад „Данфарм керуватися вимогами Розділу 7 Інструкції, затвердженої наказом № 276 від 18.07.2005р.

Висновок 3. Комісія з’ясувала, що незважаючи на неодноразові письмові заяви ПП „Аптечний склад „Данфарм” до ДПІ у Залізничному районі м.Львова з проханням повернути помилково сплачені податки згідно постанови Апеляційного господарського суду від 29.06.2005р., посадові особи у своїх письмових відповідях жодного разу не зазначили підстав, через які не виконується рішення суду.
Комісія рекомендує розглянути вищенаведені висновки керівництвом ДПА у Львівській області та вжити заходів по недопущенню подібної практики у подальшому.

Висновки узгодили та підписали: голова комісії Федоренко А.; члени комісії: Гайовишин О., Коропецький М., Ореньчук М., Дубневич Я., Кришталь В.