Фактично від неї уже можна вимагати звітності про діяльність. Для цього й було проведене опитування більшості членів Колегії.
Картина вималювалась не вельми втішна, ніхто з опитаних не задоволений повністю роботою цієї структури, правда погляди на те, чи можливо покращити таке становище різняться. Одні визнають повний крах цієї затії в існуючих умовах, інші – запевняють, що „терпіння і труд все перетруть”, варто тільки по-справжньому взятися за роботу... Дивує тільки те, чому ж нікому в голову швидше не прийшла ця прекрасна ідея (просто попрацювати)?
Що ж до винуватців, то тут, майже усі одноголосні – небажання податкової іти назустріч; законодавство, яке ніхто не змінює відповідно до вимог реальності і, звичайно ж, самі члени Колегії, які хоча й взялися за цю справу, але приділяють їй не так вже й багато часу.
То ж чи потрібна така Колегія? Дехто запевняє, що „так”, мотивуючи тим, що завдяки Колегії підприємці мають джерело впливу на податкову, правда одразу ж добавляють, що це джерело ДПА тільки омиває, і не в силі змити все те, що заважає підприємствам нормально функціонувати. Інші прагнуть вийти з Колегії, можливо, щоб не гаяти часу на Сізіфів труд, а, можливо, щоб розбурхати спокійний вододіл і прорвати деякі греблі.
Сформулювати ж свою думку вам допоможуть коментарі більшості членів Громадської Колегії:
Олена БЕЙ, Голова колегії при ДПА у Львівській області, директор Центру Підтримки Бізнесу-НюБізнет
Мені важко однозначно відповісти на питання: так чи ні. Та все ж скоріше так, ніж ні (щодо ефективності роботи Колегії -- авт.). Діалог з податківцями відбувається і відбувається постійно й регулярно – це перше. А друге, що ДПА до багатьох рекомендацій, які дає Громадська колегія, прислуховується, і третє, що багато членів колегії докладають певних зусиль і щось роблять для того, щоб підприємницький клімат в області покращувався.
Проте (це щодо „ні” – авт.) не зовсім ефективно – не до всього, що радить Громадська колегія, прислуховується ДПА у Львівській області, з певних об`єктивних причин і певних суб`єктивних. Об`єктивні – те, що ми радимо, досить часто виходить поза межі компетенції Львівської обласної податкової, і вони не можуть щось змінити. Друге - враховуючи, що ДПА все таки державний орган і він відстоює певні інші інтереси, не тільки ті, які відстоюють підприємці, йому важко зразу і абсолютно до всього прислухатись, тобто є певна інертність і це так само в принципі нормально. І тому, я вважаю, що майже за рік роботи Громадська колегія досить багато зробила, але ясно, що можна було б все зробити краще, співпраця могла би бути кращою.
Я думаю, що ми зараз будемо розробляти і консультуватися з членами Громадської колегії (для того, щоб це була не тільки моя думка). Багато речей можна зробити – вдосконалювати роботу комісії, провести ротацію керівних кадрів.
Щодо можливості виходу КПЛ із Колегії можу сказати лише одне – це їхнє рішення. Кожна людина, кожна асоціація може приймати рішення щодо доцільності роботи в тому чи іншому громадському об`єднанні.
Мені це рішення не до кінця зрозуміле, тому що я не володію інформацією, що робиться в КПЛ, і чому такі рішенні приймаються. Якщо людина не хоче там працювати, ради Бога, значить будуть інші громадські організації, які будуть вважати ефективнішими.
Григорій ВАСИЛЬЦІВ, Голова правління Львівської обласної організації роботодавців малого і середнього підприємництва, виконавчий директор Львівського обласного об`єднання організацій роботодавців.
Не зовсім (щодо ефективності роботи Колегії -- авт.), тому що мені видається, питання, які виносяться на розгляд, не підготовлені в групах чи комітетах, коли вони обговорюються на засіданні – витрачається дуже багато часу, а ефект невеликий.
Я вважаю, що колегія має збиратись і засідати тільки тоді, коли є проблемні питання, серйозні проблемні рішення, які потрібно приймати, і тоді, коли в групах, по напрямках питання підготовлені, коли вони тільки потребують узгодження і схвалення всієї колегії. Бо часто на колегію виносять питання спонтанно і дві-три години засідання нічого не дають.
Це природна реакція бути незадоволеним роботою, так вона не зовсім ефективна, але мені здається, що як структура колегія має бути, після переосмислення її роботи, є певний досвід річний, тому що бізнес продовжується кожен день і є різні питання. Якщо ліквідувати колегію, не буде присутності підприємницької громадськості у рішеннях податкової. Навіть, якщо ця колегія на даний час малоефективна, а все таки відчуття податкової, що хтось наглядає за цим процесом – це вже позитив, інша справа, що хотілося б, щоб колегія була більш ефективна.
Михайло ВЕЛЬГОШ, Голова правління ЛОТОР (Львівська обласна територіальна організація роботодавців )
При нашому стажі роботи, до одного року, вважаю задовільною.
Треба, по-перше, щоби про нас люди знали і зверталися зі своїми проблемами, бо по тих двох-трьох, чи вірніше навіть чотирьох питаннях, які зараз „возведені” в ранг такої проблеми, що треба мало не розпускати колегію. Якби ми казали, що маємо 20 спроб і всі є нульові, тоді вже можна говорити про якісь недоліки в роботі, було чотири спроби, це все, і я б не ставив так агресивно питання, як Комітет (Комітет підприємців Львівщини – авт.) поставив ультимативно, що давайте, от вам місяць, а інакше розходимося.
Володимир ГАРЦУЛА, Голова правління групи компаній «ВЕЕМ»,
Я б сказав – малоефективна (робота Колегії – авт.). Не задовольняє те, що в цілому Громадська колегія, її склад, який є зараз так і не зміг організувати алгоритм активної роботи, але в тому вина самої Громадської колегії. Друге – не можна від Громадської колегії вимагати високої планки, бо на громадських засадах дуже мало можна зробити.
Від Громадської колегії можна вимагати ті задачі, які вона може вирішити, якогось великого дива вона не зробить, але свій вклад – може. Одна з причин неефективності – робота на громадських засадах, у кожного є своя якась справа, свій бізнес, і вони можуть дуже мало часу приділити цій роботі.
Я вважаю, що члени КПЛ мають право на власну думку, її треба поважати. Та якщо розібратися, то члени КПЛ – це частина Громадської колегії, і якщо колегія працює малоефективно – значить і її частина працює малоефективно,. Це їхнє право вийти, але чи буде це корисніше, навіть, для Комітету підприємців? Я вважаю, що втрачати такий механізм, таке джерело впливу, джерело взаємодії... Від цього не виграє Комітет підприємців, ті підприємці, які вірять.
Думаю так: вони десь, можливо, переоцінили можливості Громадської колегії, але від неї не треба чекати дива, серйозні речі на громадських засадах не можна робити, принаймі дуже важко їх робити.
Андрій ГУДЗОВАТИЙ, Голова Гільдії приватних пекарів та кондитерів Львівської області
Повинен вам сказати, що я не на всіх засіданнях буваю – інколи я у відрядженнях в Києві в цей час. Але на тих засіданнях, на яких я був, були розмови, але сказати, що Громадська колегія може вирішувати якісь питання, важко. Тому що вона для того є громадська, щоби виступати більше в ролі доведення до відома тих чи інших проблем, для того щоб податкова вирішувала їх. І вже від податкової залежить, чи вона може вирішувати ті питання, які ставить Громадська колегія.
Я прихильник менш радикальних заходів (щодо можливого виходу членів КПЛ з Колегії – авт.) Це трохи занадто, треба навпаки шукати шляхи до вирішення питання, а не шляхи до того, виходити чи входити. Мені здається, що треба шукати більше варіантів для знаходження точок дотику, точок порозуміння і навпаки до вирішення питань. Ну, вийдуть вони і що з того, що це дасть доброго?
Лілія ДОЛИНСЬКА, Директор ТзОВ «Ванкувер», член ГО “Об’єднання підприємців Львівщини “Крок”
Робота Громадської колегії при голові ДПА досить ефективна, в принципі справа не в ефективності, а справа в тому, що ,зокрема, такі як Дяків, Кільдіяров, насправді працюють.
Для покращення роботи потрібно, щоби всі члени колегії працювали, більше приділяли часу для колегії і щоб податкова при можливості прислухалася і робила якісь дії назустріч. Щоб все це не заключалося тільки в виступах, діалогах, а в самих справах, в самій роботі.
Негативно (щодо можливого виходу членів КПЛ з Колегії – авт.), тому що, „коли назвався борщем – лізь в пічку”. Якщо люди були згідні працювати, деякі з них працюють не перших рік в колегіях такого складу і знають, яка буває ефективність від діалогів і розмов, і вони відмовляються на півдороги від такої роботи – значить або вона їм на сьогодні не приносить ніякої користі і вони не бачать себе в тих колегіях, або просто здались, а здаватися то не по-чоловічому.
Ярослав ДУБНЕВИЧ, Президент ТзОВ «Корпорація Колійні ремонтні технології», член КПЛ, член ГО “Об’єднання підприємців Львівщини “Крок”
Робота Громадської колегії буде ефективною тоді, коли всі члени Громадської колегії почнуть працювати. При мінімумі, що вона робить і то вже добре для підприємців, що вона хоча б є.
Я не підтримую заяву, яку зробив голова КПЛ про вихід з Громадської колегії. Треба розглядати скарги від підприємців, проблемні питання пробувати вирішувати з податківцями, але не у формі ультиматуму. Повинна бути нормальна співпраця з податківцями.
Теодор ДЯКІВ, Голова Асоціації платників податків, член КПЛ
Давно вважаю не ефективною (щодо ефективності роботи Колегії -- авт) Ніяких питань не було вирішено майже за рік роботи. У першу чергу – це вина керівництва податкової адміністрації, коли колегія вимагала дотримання законодавства власне по тих спірних або конфліктних питаннях, податкова адміністрація не забезпечила дотримання законодавства зі сторони роботи самої податкової адміністрації.
Я думаю, що не реально покращити ефективність роботи Колегії, якщо вже за стільки місяців не змогли від податкової адміністрації у Львівській області добитися якоїсь адекватної і розумної реакції на наші пропозиції і вимоги, щоб контролюючий орган дотримувався законодавства, то це не реально. Я вважаю, що податкова адміністрація не зможе працювати по іншому.
Олександр ІВАНОВ, Голова асоціації банківських установ
Не можу нічого конкретного сказати про роботу цієї колегії, тому що я як член колегії був присутній всього на одному засіданні, оскільки перебуваю весь час у відрядженнях, тому щось більш менш продуктивне сказати мені важко.
Що вона працює активно – я це знаю, а чи ефективно – це складно сказати. В мене був такий розгром роботи, зараз буде трохи легше і я зможу частіше бути присутнім на засіданнях колегії, тоді може бути більш чітка відповідь.
Олександр КІЛЬДІЯРОВ, Генеральний директор ТзОВ «Компанія Алекс.», член КПЛ
Визнаю неефективною (щодо ефективності роботи Колегії -- авт). Я, навіть, вийшов з Колегії при голові ДПА, будучи там заступником голови, через солідарність із членами Ради КПЛ. А вина неефективності роботи Колегії – 50% - 50% (не працюють і податківці, і члени колегії).
Покращення роботи в існуючих умовах, не можливе.
Інга КОРНЕЄВА, Генеральний директор ТзОВ «Аліс-Кінг»
Вважаю, що принаймні вона (Колегія – авт.) у цьому році запрацювала ефективніше, ніж в минулі роки, це однозначно. Хоча й не настільки ефективна, на скільки хотілось би.
Насправді колегія вносить багато пропозицій щодо змін до законодавства, проте ці зміни реально далі засідань колегії не ідуть. Більше того немає наполегливості в тому, аби пропозиції підприємців, які йдуть через колегію, насправді доходили до тих органів, які можуть змінити законодавство.
Я негативно ставлюся, якщо буде прийняте рішення про вихід певної частини з колегії, тому що це в основному талановиті підприємці, вони мають великий досвід, як підприємницької роботи, так і роботи, яка впливає і на зміну законодавства, і на вирішення конфліктних ситуацій. Ці люди мають дуже великий потенціал, і дуже шкода, якщо вони залишать колегію, їхні місця звичайно будуть зайняті, але чи принесе це підприємцям користь?
Михайло КОРОПЕЦЬ КИЙ, Голова Ради підприємців при ЛМО НСНУ,Директор ТзОВ «Сігма», член КПЛ
Робота поки що неефективна, з двох причин: немає чіткої співпраці між податковою і Громадською колегією, не розроблені правила внутрішньої Громадської колегії. Не має точного завдання, яке би стояло перед Громадською колегією, яке було б збалансоване, погоджене з двох сторін. Аби податківці усвідомлювали: „ми таке завдання беремо на себе”, а з другої - представники підприємницьких структур теж розуміли свою відповідальність. Тоді можна говорити про ефективність.
За період існування колегії збалансованої роботи не вийшло. Я думаю, що на наступному етапі треба розробити питання, які ставляться перед громадською колегією і те, як вони мають вирішуватись.
Любов МАКСИМОВИЧ, Голова західноукраїнського центру «Жіночі перспективи»
Ну, не найгіршим чином, могла б і краще (щодо ефективності роботи Колегії – авт.)
Треба виробити стратегію більш дієву, щоби колегія насправді працювала.
Але насправді сама колегія потрібна. Залишилося просто проявляти ініціативу, я не бачу там таких якихось особливих проблем.
Вихід – це їхнє (Комітету підприємців Львівщини – авт.) рішення, це добровільна колегія, я вважаю, що кожен має право вийти.
Микола ОРЕНЬЧУК, ПП «Універсаліс», член Європейської бізнес-асоціації, член КПЛ
Чи я вважаю ефективною роботу Громадської колегії? – Ні. З однієї сторони можна звинувачувати саму колегію, членів колегії, а з іншої - керівництво податкової. Перешкоджає – небажання.
Я вважаю, що покращити роботу її можливо. По-перше, при бажанні керівництва податкової, а по-друге – самих членів колегії. Зі сторони керівництва податкової сприяння як такого практично немає, тільки формально. А зі сторони членів колегії... це ж потрібно витрачати час, крім Дяківа роботи практично нема, майже ніхто нічого не робить.
Тарас СОСНОВСЬКИЙ, ТзОВ «Комфорт-інвест», член КПЛ
Ні, не вважаю. Ті питання, які розглядались на колегії не були вирішені, тобто ідуть спроби діалогу, але питання не вирішуються. У першу чергу, це напевно вина податкової, тому що зараз ситуація така: підприємців слухають, але не чують (раніше ніхто підприємців навіть і не слухав) – залишилося щоби ще почули.
Думаю, що можна покращити роботу. Для цього потрібне розуміння з боку податкової і активність з боку підприємців.
Андрій ФЕДОРЕНКО, ТзОВ «Сармат», голова Правозахисної комісії КПЛ
Ні, тому що рішення, які приймаються колегією, ігноруються податковою. Все залежить від керівництва податкової. Адже на початку колегія задумувалася як такий свого роду засіб спостереження, де податкова може на прикладі проблемних питань, дізнатися, де недопрацьовано, де можна вжити бодай якихось засобів. З іншого боку вони (податківці – авт.) зв`язані якимись підзаконними нормативними актами, які насправді суперечать закону, але які працівники ДПА формально мусять виконувати, оскільки вони - державний апарат і накази вищестоящих органів для них є обов`язковими для виконання. У цьому і є парадокс нашої бюрократичної системи. Така система не дозволяє кожному, навіть начальнику податкової адміністрації в місті Львові, чинити так як цього вимагає закон, а не так як цього вимагає вищестоящий начальник.
Марія ЧУЙКО, начальник управління контрольно-перевірочної роботи ДПА у Львівській області
Як член цієї Колегії, я вважаю, що ця робота є ефективна. Питання, які виникають у підприємців, розглядаються в нас після засідань цих колегій. Ми їх опрацьовуємо і вже потім, в своїй наступній діяльності, намагаємось не допускати відповідних помилок, щоб не нам були зроблені аналогічні зауваження. Загалом робота ефективна, тому що без Колегії ми б цих думок так і не знали.
Я думаю, що це не вартує (щодо можливого виходу членів КПЛ з Колегії – авт.)
Що означає вийти? Це не є вирішення питання. Тим більше, що це (Громадська Колегія – авт.) ще маленька дитина, і десь воно треба підправляти і одну, і другу сторону, а вийти - це не вихід з положення.
Спеціально для Комітету підприємців Львівщини тему досліджувала Євгенія СТУП’ЯК