Тим самим змусила Державну митну службу України добре задуматися над відповідністю внутрішніх документів Митному Кодексу України.
Це стало можливим завдяки фаховому підходу Правозахисної комісії КПЛ до проблеми безпідставних вимог Держмитслужби подавати попередні повідомлення (ПП) та попередні декларації (ПД) у випадках, не передбачених Митним Кодексом України.
На сьогодні у громадських організацій України є два шляхи домогтися припинення дії підзаконних актів, які суперечать Кодексам. Перший – звернення в адміністративний суд, і друге – звернення до Міністерства юстиції з пропозицією про перегляд цих актів з метою скасування їх державної реєстрації, що автоматично позбавляє документ юридичної сили.
У вирішенні проблеми скасування ПП і ПД Комітет підприємців пішов другим шляхом. Мінюст підтримав ініціативу КПЛ і зобов’язав Держмитслужбу України привести свої підзаконні акти у відповідність до Митного Кодексу.
До сьогодні єдиною реакцією ДМСУ на вимоги Мінюсту була телеграма регіональним митницям та митним брокерам, якою фактично було звинувачено КПЛ у спробі легалізації контрабанди.
Оскільки ДМСУ так і не виконали вимоги Мінюсту, 3-го квітня цим органом було прийнято висновки про скасування рішень про державну реєстрацію оскаржуваних підзаконних актів Держмитслужби.
До 15 квітня Держмитслужба можуть оскаржити у Кабінеті Міністрів України висновок Мінюсту і спробувати вкотре „похоронити” ініціативу КПЛ. Знаючи про реальність запровадження таких механізмів Комітет підприємців Львівщини уже надіслав до Господарського суду Києва позовну заяву про визнання нечинним наказів ДМСУ № 771 від 08.12.98 і № 129 від 28.02.03, які стосуються ПП і ПД.
ДОВІДКА:
про правові механізми, використані Комітетом підприємців Львівщини, у справі про скасування незаконної практики ДМС України щодо ПП І ПД
04.04.2006 – Лист Міністерства юстиції України про прийняття висновків про скасування державної реєстрації оскаржуваних підзаконних актів ДМС України;
24.03.2006 – Досудова вимога Комітету підприємців Львівщини до Міністерства юстиції України про необхідність належного виконання цим органом своїх обов’язків щодо скасування державної реєстрації оскаржуваних підзаконних актів ДМС України;
24.03.2006 – Досудова вимога Комітету підприємців Львівщини до ДМС Укрраїни про необхідність негайного виконання вимог Міністерства юстиції щодо приведення підзаконних актів у відповідність до Митного кодексу України;
07.03.2006 – Лист Міністерства юстиції України, в якому дано пояснення з приводу надання ДМС України місячного терміну для приведення своїх актів у відповідність до Митного кодексу України та надіслано копію вимоги Мін’юсту до ДМС України.
21.02.2006 – Лист Міністерства юстиції України, яким було повідомлено, що ДМС України розробило проекти наказів про внесення змін до оскаржуваних актів.
15.02.2006 – Лист Комітету підпрємців Львівщини до Мін’юсту з вимогою притягнути до дисциплінарної відповідальності посадових соіб, які надали ДМС України невиправдано тривалий термін для приведення своїх актів у відповідність до Митного кодексу України.
15.02.2006 – Запит Комітету підпрємців Львівщини до Мін’юсту з вимогою надіслати копію листа до ДМС України, яким митників зобов’язано привести свої акти у відповідність до Митного кодексу України.
10.01.2006 – Відповідь Міністерства юстиції України на пропозиції Комітету підприємців Львівщини щодо перегляду підзаконних актів ДМС України на предмет їх відповідності актам вищої юридичної сили з метою скасування їх державної реєстрації, яким Мін’юст підтримав правову позицію Комітету.
16.12.2005 – Телеграма Комітету підприємців Львівщини до ДМС України з попередженням про недопустимість порушення прав підприємців-імпортерів.
16.12.2005 – Телеграма Державної митної служби України начальникам митниць, організаціям брокерів, яким Комітет підприємців Львівщини звинувачено у намаганні погіршити правове становище імпортерів.
25.11.2005 – Пропозиції Комітету підприємців Львівщини до Міністерства юстиції України щодо перегляду підзаконних актів ДМС України на предмет їх відповідності актам вищої юридичної сили з метою скасування їх державної реєстрації.
04.11.2005 – Відповідь ДМС України на пропозиції Комітету підприємців Львівщини щодо приведення практки подання ПП І ПД у відповідність до Митного кодексу України, якими ініціативи комітету не підтримано.
30.09.2005 – Пропозиції Комітету підприємців Львівщини до ДМС України щодо приведення наказів про ПП і ПД до Митного кодексу України та практики контролю за доставкою вантажів у митниці призначення, яка запроваджена у Європейському Союзі.
За що ми боремося:
• приведення практики діяльності митних органів у відповідність до Митного кодексу України,
• скасування підзаконних актів ДМС України, які не відповідають Митному кодексу України,
• приведення практики контролю за доставкою вантажів у митниці призначення у відповідність до тієї, яка запроваджена в Європейському Союзі,
• усунення обставин, які сприяють поширенню хабарництва при перетині вантажами митного кордону України,
• спрощення митних процедур при перетині вантажами митного кордону України .