“Жертви” вимагань одноосібно бояться виступити проти такого свавілля. Відтак на захист бізнесменів став Комітет підприємців Львівщини (КПЛ) Громадського форуму Львова та клубу підприємців “Династія”.
Як розповів “Газеті” голова КПЛ Ярослав Рущишин, “перевіряючі” представляються співробітниками управління боротьби з економічною злочинністю. Вони стверджують, що мають право перевіряти у підприємців статутні документи, первинні документи фінансово-господарської документації, дані бухгалтерського обліку, підстави використання нерухомого та рухомого майна тощо. При цьому вони доволі наполегливо натякають, що за обумовлену суму перевірки можуть не проводити.
– Нещодавно в офіс-центрі на вулиці Водогінній вони заходили в кожні двері, – продовжував пан Рущишин. – Нам відомо прізвища цих горе-перевіряльників, однак у більшості випадків самі підприємці бояться підтвердити факт шантажу. Щоправда, натрапили міліціонери на члена нашого Комітету, котрий добре обізнаний у своїх правах і його не вдалося “подоїти”. Він готовий підтвердити, що у нас діється такий “бєспрєдєл”.
Зазначимо, що, відповідно до Закону України “Про міліцію” (п. 24 ст. 11), міліція має право проводити перевірки за фактами порушення законодавства, контроль за дотриманням якого належить до їхньої компетенції. Вказані перевірки можуть проводити лише в межах здійснення оперативно-розшукових заходів. Тому підприємець мусить вимагати не лише скерування на таку перевірку, зробити копію такого документа, а й виписати всі дані із службових посвідчень, а також вимагати оприлюднення номера оперативно-розшукової справи. Якщо цього немає, то так звані перевіряльники – просто аферисти, а в їхніх діях є ознаки злочинів, за які Кримінальним кодексом України передбачено відповідальність.
Слід також додати, що такі перевірки відбуваються на тлі доручення голови Львівської ОДА від 6 березня 2006 року №29, яким було зобов’язано начальників силових структур “не допускати проведення перевірок, що виходять за рамки чинного законодавства”.
– Не беруся стверджувати, який саме підтекст цих заходів, – зазначив Ярослав Рущишин. – Можливо, це роблять для того, щоб перед виборами ще більше дискредитувати нинішню владу. Не виняток, що це звичайне “заробітчанство”. Не вельми чесні правоохоронці намагаються банально підзаробити, оскільки після виборів усе може змінитися.
Комітет підприємців Львівщини вже підготував відкритий лист на ім’я начальника обласного управління міліції. “Ми очікуємо відповідної реакції з боку керівництва міліції”, – резюмував пан Рущишин.
У коментарі “Газеті” начальник управління ДСБЕЗ УМВСУ у Львівській області, підполковник міліції Богдан Щур повідомив, що не було жодного випадку, щоб працівники його управління ходили без скерування на перевірку. За його словами, без цього документа підприємці “можуть гнати таких перевіряльників палицею”.
– Не виключено, що під маркою правоохоронців ходять аферисти, – наголосив він. – Потрібно добре дивитися на посвідчення, можливо, такі особи в міліції взагалі не працюють. Однак, якщо буде доведено, що саме міліціонери здійснюють таку діяльність, їх покарають, в органах внутрішніх справ вони не працюватимуть.
До речі, підприємці на вчорашньому брифінгу звинуватили правоохоронців і в тому, що керівники підрозділу виписують скерування на перевірку без належної реєстрації. За їхніми словами, у них є підтвердження того, що під одним номером видають декілька скерувань. Присутній на зустрічі начальник ДСБЕЗ Львівського міського управління внутрішніх справ Роман Скіра зазначив, що особисто проведе службове розслідування справ щодо видачі скерувань. Окрім цього, він запропонував протягом цього тижня зустрітися з ініціаторами прес-конференції і спільно попрацювати над розробкою нової форми скерувань на перевірки.
Андрій ГОРУНА, "Львівська газета"