Комітет Підприємців Львівщини

Андрій ГРИНЧУК: Підприємець змушений давати хабар

Незважаючи на зміну влади в Україні, президентську та урядову програму підтримки малого та середнього бізнесу, підприємці і надалі мають досить проблем - з міліцією, митницею та іншими органами державної влади.

Про те, що змінилося і не змінилося за минулий рік у житті бізнесу "Поступу" розповідав юрисконсульт Комітету підприємців Львівщини Андрій Гринчук.

- Існує програма Президента щодо дерегулювання підприємницької діяльності та скасування відомчих актів, які стримують його розвиток. Наскільки відомо, Комітет підприємців Львівщини підняв тему дозвільного порядку виготовлення печаток ще восени минулого року. Яка відповідь влади, щось зроблено за цей час?

- Так, КПЛ звернувся в листопаді минулого року до міністра внутрішніх справ Юрія Луценка з пропозицією здійснити зміну - скасувати наказ, яким передбачається обов'язковість отримання дозволу підприємствами на виготовлення печатки. На нашу думку, такий дозвіл є анахронізмом радянської системи. У органів дозвільної системи залишається ескіз печатки, сам відбиток залишається в інших органах, тому дозвіл на виготовлення печатки ніяких превентивних функцій не виконує. Навіть формально є привід для перегляду - наказ затверджували 1999 року на основі трьох нормативних актів, два з яких на сьогодні повністю втратили чинність. Інший аспект - згідно чинних нормативних актів процедура реєстрації підприємства здійснюється протягом трьох діб, а наказ про виготовлення дозволу на печатку передбачає термін п'ять днів. Наразі ми не отримали відповіді на нашу ініціативу, але сподіваємося, що конструктивний діалог з МВС таки відбудеться.

- Нещодавно на одному з "круглих столів" обласного МВС з підприємцями "Міліція та бізнес" йшлося про узгодження єдиного бланку направлення на перевірку суб'єктів підприємницької діяльності...

- У направленні на перевірку, яку проводять співробітники державної служби боротьби з економічною злочинністю, є 10-12 пунктів, які охоплюють всю господарську діяльність підприємства, починаючи від статутних документів та ліцензій на програмне забезпечення, закінчуючи фінансово-господарською документацією за останні 3-4 роки. Водночас закон про міліцію передбачає, що перевірки суб'єктів підприємництва можуть проводитися винятково за фактом порушення законодавства. При цьому обов'язковим є присутність працівників УМВС на підприємстві, які мають пред'явити направлення на перевірку. А бланк та порядок проведення перевірок повинні розробити МВС та КМУ. Тобто маємо ситуацію, коли закон є, а підзаконних актів немає. Тому підприємець не знає, яким чином мають проводитися перевірки, і часом просто змушений давати хабар.

Правозахисна комісія КПЛ розробила проект методичних рекомендацій і передала їх обласному УМВС, з яким підписали відповідний меморандум. Ці рекомендації могли б, хоча б на деякий час стати документом рекомендаційного характеру, який би регулював дії міліції під час перевірок.

- Але де ж гарантії, що, перевіряючи, міліція прислуховуватиметься до цих рекомендацій?

- Думаю, що якщо такі рекомендації висловить начальник обласного УМВС, то працівники міліції дотримуватимуться їх. Крім того, ми розробили проект бланку направлення на перевірку. Невдовзі хочемо передати його начальнику обласного УМВС Віталію Максимову.

- А як виглядає співпраця з львівською податковою?

- За роки перебування у владі, та зокрема у податковій, різних одіозних осіб, у підприємців сформувалось негативне ставлення до органів Державної податкової служби, і відповідно до всіх громадських організацій, які були створені при них, і які мали б формально виконувати функцію контролю цих органів. Так, до революції вони цілком виправдовували такий імідж "ширм", але після Помаранчевої революції відбулося реформування цих громадських органів. Сформували новий склад Громадської колегії при обласній ДПА, і вона зараз зовсім по-іншому працює. Але, на жаль, підприємці майже не звертаються, мабуть, через ще живі стереотипи.

- Щодо митниці, нещодавно вашими зусиллями ліквідували митний пост "Львів-залізничний"...

- У травні минулого року Державна митна служба вирішила створити митний пост, який значно ускладнив би діяльність підприємців - суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що під час доставки товарів використовують залізницю. Створення митного поста призвело б до монополізації надання певного переліку послуг, пов'язаних з проведенням процедур митного оформлення, перевантаженням, переадресацією вантажів. Підприємці несли б вимушені додаткові витрати, зумовлені митним оформленням своїх вантажів, зріз би ризик пошкодження, часткової чи повної втрати вартісних імпортних вантажів тощо. Митники дослухалась до арґументів підприємців і пішли нам назустріч - ліквідували митний пост "Львів-залізничний".

Це позитивний приклад співпраці, але є багато й негативного. От зараз намагаємося змусити службовців ДМС дати підприємцям реалізовувати свої права та обов'язки. Річ у тім, що Верховна Рада затверджує митний кодекс, а ДМС, ухвалюючи накази, трактує цей кодекс абсолютно по-іншому...

За часів прем'єрства Юлії Тимошенко здійснили перевірку актів Держмитслужби, які вона видала за останні 13 років! Мін'юст встановив, що понад 60-ти актів не відповідають Митному кодексу, а понад сімдесят взагалі не подали на реєстрацію в Мін'юст. ДМС приймала їх у формі листів, але змушувала підприємців дотримуватися їх як норм права. Ми звернулися в Мін'юст з запитом надати перелік цих актів, щоб підприємці знали, що ж їм виконувати, а що - ні. Мін'юст інформації нам не надав, відповівши, що вона є відкритою, але тільки для ЗМІ та державних органів! Розумієте весь нонсенс ситуації?! Єдине, сподіваємося, що новий міністр ще не в курсі всіх справ, і незабаром розбереться з цією ситуацією. 

 

Розмовляв Валентин КОНЦЕВИЧ, "ПОСТУП"