Комітет Підприємців Львівщини

Сто днів для бізнесменів

Сто днів нового уряду минули. Однак наразі підприємці особливого покращання не відчули. Для них так само подорожчали продукти та бензин, вони також втратили частину заощаджень у банках через ревальвацію гривні.

Наразі ж реформи нового уряду більше розраховані на пенсіонерів і молодь. Адже якщо взяти середній вік підприємців, то їм навряд чи світять підвищена пенсія або ж виплати на дитину, запроваджені Кабміном.

 Отож підприємці позитивних змін не відчули. Ба більше: особливо обурив той факт, що чимало з них більше не зможуть працювати за системою сплати єдиного податку. Адже реєстрація як платника ПДВ не просто забирає час і нерви, а має значно серйозніші економічні наслідки – зриваються бізнесові плани, заздалегідь підписані угоди. Особливо підприємців обурює, що тих, хто працював на єдиному податку, перевели до когорти платників ПДВ заднім числом. Відтак усеукраїнський форум “Бізнес, майдан, ДПАУ та ДМСУ – нова модель партнерства”, який представляє інтереси малого та середнього бізнесу, звертаючись до керівництва держави, просить відтермінувати дію нового закону. Реакції наразі немає. Натомість останні заяви міністра фінансів Віктора Пинзеника доводять, що повернення назад не буде.

Уряд України не має наміру повертатися до колишньої схеми роботи зі “спрощенцями”. Зокрема, підвищувати граничний рівень виторгу, при якому підприємці зобов’язані реєструватися як платники податку на додану вартість (ПДВ), вважає міністр фінансів України Віктор Пинзеник.

Окрім суто загальноукраїнських проблем, тривалий час підприємці Львівщини відчували на собі порушення та пересмикування з боку податкової і митниці. Відтак “Газета” вирішила поцікавитися безпосередньо в них, чи відчули вони якісь позитивні зрушення за сто днів нового уряду.

Як розповів голова асоціації малого та середнього підприємництва Олександр Максимчук, бізнесу наразі жити краще не стало – “хіба що спокійніше”. На його думку, ситуація на митниці не поліпшилася, принаймні розмитнення вантажів тепер триває значно довше. “Товар, який раніше розмитнювали за півдоби, нині розмитнюють за дві. А розмір оплати за неофіційне розмитнення став удвічі більшим. Черги на митниці аж ніяк не менші, буває, що оформлюють чотири-п’ять декларацій за добу”, – розповів пан Максимчук. Що ж до роботи податкової, то наразі “з податковою трохи легше, тому що кадрові питання ще не утряслись”. Відтак податківці більше переймаються кадровими призначеннями та вичікують, вважає він.

Погоджується з ним і голова Асоціації роботодавців Львівської області Зеновій Бермес. За його словами, “припинилися звірства контролюючих органів”, однак нині більшість проблем – вже в суто правовому полі. Серед таких проблемних питань – і переведення “спрощенців” на сплату ПДВ. “Мене особисто це дуже обурило. Такий підхід нічого доброго не обіцяє, – говорить він. – Чому спрощену систему наш міністр фінансів називає пільгами? Державі має бути все одно, яким способом підприємець їй сплачує податки, головне, щоб їх сплачували”.

У свою чергу, пан Максимчук переконаний, що нові рівні розмежування малого та середнього бізнесу, тобто платників єдиного податку та ПДВ справді є проблемою, незважаючи на те, що тепер “єдиним вікном” часто надуживають. “Але ж із цим явищем треба боротись іншими методами, наприклад, зменшенням відрахувань”, – зазначив він. Фактично перед виборами Віктор Ющенко обіцяв підприємцям, що вони сплачуватимуть приблизно 20% на різні соціальні виплати, але сума відрахувань нині сягає 40-43%. Тим часом силовими методами проблеми “спрощенців” не вирішиш. “Приватні підприємці, наприклад, магазини, які звикли працювати за єдиним податком, просто змінять систему: зареєструються два підприємці – Ваня та Вася, але нічого не зміниться”, – стверджує пан Максимчук.

Вікторія Бондарчук

для газети

Тарас СОСНОВСЬКИЙ

Комітет підприємців Львівщини

Позитивним моментом є те, що відсутній політичний тиск, адже раніше такі партійні структури, як СДПУ(о), мали дуже великий вплив на контролюючі органи. Однак реальних змін наразі немає, хоча декларації були, і дуже гарні. А доки підприємці з “Порою!” не прийшли під Кабмін із барабанами, доти їх ніхто і слухати не хотів. Що ж до нового розмежування платників єдиного податку та платників ПДВ, то це дуже вдарило по підприємцях. Особливо обурює, що це зробили заднім числом. Це неприпустимо, принаймні можна було перенести це на наступний рік. Однак дії уряду без попередження серйозно порушили плани підприємців.

 

Василь ВОЛОКІТІН

КТБ “Селена”

Відомо, що ми приєдналися до програми
30 кроків. Але хочу сказати, що так учинити з нами – це підніжка малому та середньому бізнесу. Нас просто “кинули”, зробивши перерахунки заднім числом. У нашої компанії були підписані відповідні контракти з іноземними підприємствами, але ми виступали як платники єдиного податку. А виходить, що в нас значні кошти просто вилетіли “у трубу”. І нам ніхто їх не відшкодує.

 

Олег МАЦЕХ

член Ради імпортерів при Кабінеті Міністрів

Критикуючи сучасну владу, треба насамперед пам’ятати про ту, яка могла б прийти – це було б не до порівняння. Однак можу сказати, що контрабанди на митниці не поменшало. І те, що говорять про затримання тієї чи іншої партії, аж ніяк не свідчить, що її стало менше. Адже не усунуто головних причин контрабанди: не зменшено надто високих митних ставок, які провокують підприємців давати хабарі, не спрощено процедури розмитнення вантажів. Окрім того, кадри дуже мало оновились, а це суперечить словам Віктора Ющенка. Фактично відбулася лише ротація. Однак важливо те, що з боку нової влади, Юлії Тимошенко ми бачимо, що є бажання до нас дослухатися.