Зі свого боку, Президент Віктор Ющенко попередив головного митника держави Володимира Скомаровського: якщо до 1 червня на всіх митницях не буде запроваджено системи “єдиного вікна”, той поплатиться посадою.
“Мені соромно, що в української митниці по всьому периметру митного кордону є один сканер, одна вага для зважування важкопідйомних автомобілів, – наголосив Президент, – але не тому, що ваг немає. Просто їх встановлено в такому тупику, що там лише “Запорожець” може проїхати”.
“Єдине вікно” спрощує процедурні питання на митниці, а клієнт економить свій час і нерви, пояснили “Газеті” митники. Така система на Львівщині – не новина, до її запровадження тут готові. “Навіть більше, – зауважив керівник прес-служби Львівської митниці Еміль Кімакович, – ми вже давно працюємо за цим принципом”.
У Галицькій митниці про “єдине вікно” знають, готуються до нього, однак очікують нормативних документів. За словами представників зазначеної митниці, нововведення мають утілити в життя з 1 травня. До переходу на нову систему роботи в рамках концепції “єдиного вікна” на Рава-Руській митниці готуються вже впродовж місяця. Тут її впровадять до кінця весни.
Окрім влади, на митників нарікають і підприємці. Комітет підприємців Львівщини звернувся із заявою до Юлії Тимошенко, керівника Митної служби Володимира Скомаровського та голови ЛОДА Петра Олійника, звинувативши нове керівництво митниць у відсутності будь-якого прогресу та змін на краще.
На думку підприємців, заходи боротьби з корупцією та хабарництвом як наслідком цього – відсутні. “Неодноразові запевнення керівництва митниці про глобальні зрушення в боротьбі з корупцією, контрабандою в кращому випадку є показовими та популістськими, – йдеться в заяві. – Без аналізу причин і наслідків, які породжують ці явища, без ліквідації бюрократичного підходу, без зміни в психології митників, де апріорі будь-який підприємець є контрабандистом, без прозорості, без тісної співпраці з усіма суб’єктами ЗЕД, боротьба з корупцією і контрабандою матиме декларативний характер”.
Також, як стверджують підприємці, простежується невідповідність розпоряджень, наказів і внутрішніх документів Митному кодексу України, що, на їхню думку, є саботажем, бо лише сповільнюватиме проходження вантажів через митницю.
Не вірять підприємці й у кадрову політику нового керівництва митної служби. На їхню думку, скорочення на 10% кількості працівників митниці торкнуться лише “низів”. А повернення “старих кадрів” на митницю свідчить про те, що “кадрова політика не зазнала змін, у кращому випадку відбувається кадрова ротація в новостворених митницях”.
На думку представників бізнесу, єдиним порятунком має стати повне оновлення керівного складу митних органів згідно з наказом Віктора Ющенка.
Богдан Юрочко Львівська газета