Комітет Підприємців Львівщини

Новий голова -- нова ДПА

Друге представлення нового голови ДПА у Львівській області Віталія Хилюка було хвилюючим для апарату.

Адже й голова ДПА України Олександр Кірєєв, і губернатор області, і винуватець дійства, пильно вдивляючись у вічі керівників підрозділів податкової, абсолютно спокійно й впевнено запевняли, що зроблять усе, аби здолати систему-монстра, яка безсоромно працювала на себе. Губернатор порадив присутнім: "Шановні колеги, якщо хтось чується не в силі, що він не потягне працювати на державу або має за плечима гріхи, або бізнес, або хоче в політику, не мордуйте себе й пишіть заяву на звільнення".

Решту ж на себе, вочевидь, візьме сам Хилюк, для якого завданням найбільшої ваги є формування за місяць-півтора нової податкової команди. "Зараз списку податківців, яких просто необхідно звільнити, немає. Але інформація надходить, її аналізуватимуть, будуть індивідуальні розмови, щоб чесних професіоналів це не зачепило", -- сказав він. Апарат зменшиться й чисельно. Хилюк має взяти приклад з Кірєєва й скоротити кількість своїх заступників з 11 до 4.

Що ж до завдань найбільшої ваги, які поставлено перед ДПА України, а отож і Львівської області, -- це ліквідація корупції, хабарництва, роздутої матеріальної бази. "Утримувати податкові палаци і шикарні автопарки -- занадто дорого для держави", -- сказав Кірєєв. Не залишиться без уваги й двірцевий бізнес. Торік податківці наживалися не тільки на перепродажу конфіскату, а й без застережень обдурювали платників податків, втулюючи їм непотрібне програмне забезпечення вартістю одна тис. грн за комплект.

Податківцям тепер доведеться ще й навчитися гарувати. За словами Кірєєва, вони змушені будуть попітніти, щоб виявити злісних неплатників податків та махінаторів, які не лише не платять, але ще й отримують дотації з бюджету. Таких на Львівщині 12%. Гіпотетично саме ця когорта уміло використовувала безпідставне відшкодування ПДВ, мінімізацію податкових зобов'язань тощо. Для того, щоб вивести їх на чисту воду, Кірєєв дав вказівку зробити перевірку відшкодування ПДВ за 2004 рік.

Кірєєв також прагне посилити юридичну службу. За його інформацією, 80% із "податкових" справ, переданих до суду, не дали для податкової позитивного результату, хоча у половині з них вона виступала позивачем.

Питання ж, чи зможе Віталій Хилюк виправдати сподівання влади й провести послідовну якісну реформу Львівської податкової адміністрації, залишатиметься відкритим для громадськості ще досить довгий час. Як то кажуть, за плодами пізнаєте. Проте є цілком очевидні побоювання. Так представник Комітету підприємців Львівщини Маркіян Іващишин у коментарі "Поступу" сказав: "У мене є застереження до тих людей, які впродовж останніх 15 років працювали у системі державної влади і в податковій зокрема. У них залишилися нецивілізовані стереотипи роботи. Для зміни ситуації на Львівщині потрібні революційні дії, а Хилюк -- постать не революційна, а компромісна. Тому зміни залежатимуть від того, наскільки послідовно він впроваджуватиме декларовані цілі. Для початку варто звільнити весь керівний склад з-поміж податківців аж до голів районних ДПІ, бо якщо навіть вони не зловживали, не робили політичних злочинів, то були моральними співучасниками тих злочинів, не зупиняли їх, покривали. Інакше система не зміниться".

Юлія КУРИНКІНА  "Поступ"